Megérkezett a floridai Kennedy Űrközpontba a Nancy Grace Roman űrtávcső, ahonnan még a héten felbocsátják – közölte a NASA. Az eszköz várhatóan augusztus 30-án, magyar idő szerint délután 13:26-kor indulhat útnak egy SpaceX Falcon Heavy hordozórakétán, kilenc hónappal az eredetileg tervezett időpont előtt.
Az eszköz célállomása az L2 jelű Lagrange-pont, ahol többek között a James Webb űrtávcső is található. Az űrügynökség arra számít, hogy a Nancy Grace Roman űrtávcső segítségével a csillagászok példátlan mennyiségű megfigyelést végezhetnek majd.
Várhatóan 100-szor nagyobb látószöggel fog bírni, mint a Hubble űrtávcső, és képes lesz eltakarni a csillagok fényét, hogy közvetlenül rálásson az exobolygókra. A NASA szerint mindezeknek köszönhetően a Roman űrtávcső segíthet megérteni a rejtélyes sötét energiát, kiderítheti, miből áll a sötét anyag, és rengeteg új bolygót fedezhet fel.
További űrkutatási híreink alább olvashatók:
