Több amerikai techcég részvénye is zuhanórepülésbe kezdett a tőzsdén a hétfői piacnyitáskor. A mesterségesintelligencia-verseny egyik eddigi nagy nyertese, a csúcstechnológiás chipeket gyártó Nvidia egyetlen nap alatt mintegy 300 milliárd dollárt vesztett becsült piaci értékéből, ami a valaha volt legnagyobb esés az amerikai tőzsdetörténelemben. Nem az Nvidia volt ugyanakkor az egyetlen, mely komoly zuhanást könyvelt el: a chipgyártó gépekért felelős holland ASML részvényei 8,5 százalékkal, a Microsofté pedig 6 százalékkal estek, és akkor a Siemens 22 százalékos bukásáról még nem is beszéltünk.
Az alig több mint másfél éves múltra visszatekintő, lényegében ismeretlen ázsiai cég ugyanis egy olyan fejlett érvelő modellel állt elő január 20-án, Donald Trump amerikai elnök beiktatásának napján, mely a dokumentáció és a benchmark tesztek szerint képes felvenni a versenyt az OpenAI, az Anthropic, a Google és a Meta fejlesztéseivel, sőt egyes feladattípusokban le is győzi őket. És ezt az eredményt az amerikai cégek befektetéseinek töredékéért tudták elérni: a hivatalos kommunikáció szerint az R1 elnevezésű érvelő modell betanítási költsége mindössze 6 millió dollár volt, míg például a Meta 65 milliárd dollárt tervez csak idén erre a célra fordítani.
A világsajtóban az amerikai mesterségesintelligencia-ipar Szputnyik-pillanataként hivatkoznak erre az eseményre, ami az ötvenes évek űrversenyére utal, amikor is mindenki megdöbbenésére a szovjetek előbb tudtak műholdat küldeni az űrbe, mint az amerikaiak. A lapunknak megszólaló nemzetközi mesterségesintelligencia-szakértő, Dr. Tilesch György kiemelte: a DeepSeek feltűnése elsősorban geopolitikai manőver volt, és az amerikai big tech cégek elkényelmesedésére volt válaszreakció. Ez pedig várhatóan azt eredményezi majd, hogy az amerikai techcégek is nagyobb energiát fordítanak a modelljeik hatékonyságára.