A Népszavának Nagy Attila Tibor azt mondta: határozottan meglepte, hogy Orbán Viktor elővette a Covid-témát, hiszen a járvány nagyon sok keserűséget, fájdalmat okozott, ráadásul ebben az imázsfilmben az áldozatok hozzátartozói felé egyetlen őszinte, részvétteljes szó sem hangzik el. A politikai elemző emlékeztetett rá, hogy a 2022-es választás előtt a Fidesz nem is a védekezést helyezte kampánya középpontjába, jobbnak látta nem felidézni fel a rengeteg áldozattal, nehézséggel, korlátozással járó időszakot.
Mivel Magyar Péter szerint a magyar állam nem működik, talán ezt akarták cáfolni, ám ennek alátámasztására nem a legjobb témát választották. Nagy Attila Tibor szerint a jó működés eredményeinek prezentálására jobb példa lehetett volna a digitális állami szolgáltatások terén mutatott előrelépés.
Csepeli György szociálpszichológus szerint a propaganda eszközeivel igazán nem lehet sikerré alakítani egy katasztrófát. Felidézte, hogy a pandémia idején miskolci egyetemisták segítségével készített vizsgálatokat: depresszív pánikhangulat volt az országban. Utólag ezt nem lehet olyan mértékben átváltoztatni, ahogyan a kormány szeretné.
Öngól egy propagandafilmet úgy elkészíteni, hogy nem számolnak az érintettek személyes tapasztalataival. Ehhez elképesztő szakmai amatőrség kell, szerintem megvezették a miniszterelnököt, amikor rávették, hogy főszerepet játsszon egy ilyen propagandafilmben.
A szociálpszichológus szerint olyan, mintha a kormány attól tartana, hogy jön valami, ami még a járványnál is borzalmasabb lesz, és amire fel kell készíteni a lakosságot, amihez viszont kell az a látszat, hogy „minden rendben, a vezénylő tábornok a helyén van”. Csepeli György azt mondta: nem tudja, mitől, de az biztos, hogy félnek. Szerinte Magyar Péter és Kulja András tényszerűen, adatokkal cáfolta a kormányfilmben elhangzottakat. A videót annak is tulajdonítja, hogy Orbán Viktor környezetében felgyorsult a kontraszelekció, a propagandisták közül azok maradtak, akik csak ilyen produkcióra képesek.
Kunetz Zsombor: Történelemhamisítás Covid-ügyben is
Az orvos, egészségügyi szakértő szerint a kormány filmje azért különösen veszélyes, mert aki nem hajlandó szembenézni kudarcai okával, az ezeket újra és újra el fogja követni. Bár Takács Péter egészségügyi államtitkár a tiszás politikusok hamis állításának nevezte, hogy Magyarország a harmadik vagy negyedik volt a világban a halálozási listán, Kunetz Zsombor a közösségi oldalára kitette a WHO honlapjáról letöltött képet, amely szerint Magyarország még ma is a harmadik legrosszabb COVID-19 halálozási adatokkal rendelkezik.
Ráadásul a KSH éves halálozási mutatója szerint 2020–2023-ban megugrott a halálozás. A 2020 előtti tíz év halálozási átlagához a 2020–23-ban látható többlethalálozás 44.109 fő volt. A COVID-19-ben lejelentett halottak száma 43.297 honfitársunk ugyanebben a KSH adatbázisban. Mint írta: a két szám nagyjából stimmel, a 2020–23-as évek többlethalálozását pedig földrengéssel, szökőárral nem lehet magyarázni, pandémiával igen.
Éppen ezért sokkal inkább arról kellene folynia közbeszédnek, hogy ez a szégyen hogyan történhetett meg velünk, azért, hogy többet ne történhessen meg, mintsem ismét történelmet hamisítani.
Kunetz Zsombor szerint azoknak, akik már a védekezés idején vezető szerepet töltöttek be, nyilvánosan bocsánatot kellene kérniük, az egészségügy vezetésében pedig sem államtitkárként, sem NNGYK-vezetőként, sem OMSZ-főigazgatóként nincs helyük.