Rogán Antal nem jelent meg az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának keddi ülésén, ahol többek között az lett volna a téma, hogy a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter felkerült az Egyesült Államok szankciós listájára.
Minderről Vadai Ágnes, a DK parlamenti képviselője és a bizottság tagja számolt be, aki több kérdést is feltett volna a miniszternek, ő azonban az egyik államtitkárát és néhány titkosszolgálati embert küldött el maga helyett, Vadait pedig Kocsis Máté fideszes frakcióvezető vezetésével kizárták a bizottság üléséről. Az ellenzéki politikus azt kérdezte volna meg a minisztertől, hogy mi volt az a korrupciós ügy, amely a kitiltás alapjául szolgált és hogy kinek az érdekében cselekedett.
Az USA Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) január 7-én tette fel a szankciós listájára Rogánt, a döntést pedig azzal indokolták, hogy Rogán számos kormányzati pozíciót tudhatott magáénak az elmúlt években, és ezt „arra használta, hogy önmagát és a pártjához hűséges személyeket gazdaggá tegye”, azaz hozzájárul a magyarországi korrupció növekedéséhez.
A tiltás röviden azt jelenti, hogy Rogán nem léphet be az Amerikai Egyesült Államok területére, az ott tárolt vagyonát pedig – amennyiben van – befagyasztják és tilosak az olyan, amerikai személyeken vagy az Egyesült Államokon keresztül végzett tranzakciók, amelyek Rogán vagyonát érintik, akik pedig kapcsolatba kerülnek Rogánnal, maguk is szankciókat kockáztatnak.
David Pressman, az azóta már távozott amerikai nagykövet kijelentette, hogy Rogánt azért helyezték szankciós listára, mert aggódnak a Magyarországon egyre elhatalmasodó kleptokrácia, illetve ennek a demokráciára jelentett fenyegetése miatt.
A magyar kormány cserébe elítélően nyilatkozott Pressmanről, és azt állították, hogy a január 20-i amerikai kormányváltást követően Donald Trump segítségével meg fogják oldani a problémát. Ahogy azonban azt egy cikkünkben körbejártuk, ez nem biztos, hogy olyan egyszerűen menni fog.