Nyilatkozatában fejezte ki felháborodását a San Diego-i bíboros, Robert McElroy, amikor a texasi főügyész megpróbált bezáratni egy katolikus jótékonysági szervezetet, ami a papírok nélkül ott tartózkodó bevándorlók megsegítésére jött létre.
Az eset kapcsán Ferenc pápa egyértelműen állást foglalt azzal, hogy McElroyt az amerikai egyház legjelentősebb pozíciójába helyezte, és kinevezte Washington DC érsekének – ami az amerikai katolikus egyház egyik legjelentősebb pozíciója. A pápa bejelentésének időpontja, január 6. is árulkodó lehet szövetségesei és bírálói szerint, ugyanis 2021-ben, miután Donald Trump elvesztette a választásokat, támogatói ugyanezen a napon ostromolták meg a Capitolium épületét.
A pápai döntés életbe lépését követően Trump – aki programjában nyíltan bevándorlásellenes politikát folytat – bejelentette, hogy egy jobboldali politikai aktivista, Brian Burch lesz az Egyesült Államok szentszéki nagykövete. Burch, aki a CatholicVote nevű katolikus érdekvédelmi csoport vezetője, többször is éles kritikákkal illette Ferenc pápa munkásságát, többek között akkor is, amikor 2023-ban jóváhagyta az azonos nemű párok megáldását.
Steve Bannon szerint, aki Trump volt tanácsadói közé tartozik, a katolikus egyházfő döntése egyértelműen megmutatja, hogy a Vatikán és a Fehér Ház között a leendő elnök egyik fő programpontja miatt ellentétek bontakozhatnak ki. A tanácsadó szerint a katolikus egyház és a hozzá fűződő jótékonysági szervezetek ellen az igazságügyi minisztérium büntetőjogi vizsgálatot indíthat, mert tömegeket segíthettek az illegális határátlépésben.