Gazdaság

Megroppanhatnak a nyugdíjpénztárak a kormány döntése miatt

Getty Images
Getty Images
Az Azénpénzem.hu megnézte, összesen mekkora összeget lehetne lakáscélra felvenni az önkéntes nyugdíjpénztárakból. Mint a rendelkezésre álló adatokból megállapították, nem véletlenül aggódik az MNB, a kasszákat likviditási válságba sodorhatja a kormány  intézkedése.

Az önkéntes nyugdíjpénztárakat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kötelezte, hogy január 31-ig becsüljék meg, mennyi pénz távozhat lakáscélra, majd havonta készítsenek jelentést a ténylegesen távozó összegről. Mint leírták, a cél, hogy a szektor szereplői időben észleljék és elkerülhessék az esetlegesen felmerülő likviditási és működési kockázatokat. Magyarul: a kormány olyan intézkedést hozott, ami egy egész szektort veszélybe sodor, az amúgy a szereplők biztonságos működéséért felelős MNB pedig nem emelt semmilyen kifogást. Sőt, most még maguk is vegzálják a piaci szereplőket.

A portál szerint a jegybanki aggodalom indokoltnak tűnik.

Néhány nyugtalanító adat

Az önkéntes nyugdíjpénztárak az MNB adatai szerint 2024. szeptember 30-án 2164,5 milliárd forintos vagyont kezeltek. Elméletben az év során akár ez az egész összeg távozhatna. A gyorsan mozgósítható vagyon a teljes összeg mindössze 1,6 százalékát teszi ki. A pénz közel fele magyar állampapírban van. A befektetési jegyek és részvények értéke 918 milliárd forintra rúgott az említett időpontban.

Az önkéntes pénztárak tavaly az első három negyedévben összesen 95,8 milliárd forintot fizettek ki szolgáltatásra, ami nem egészen 3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Közben a várakozási idő letelte, de még a felhalmozási időszakon belüli kifizetés is majdnem 80 százalékkal ugrott meg.

Ez azt jelzi, hogy a tagok nagyon is szeretnének innen a pénzükhöz jutni, még mielőtt nyugdíjasokká válnának.

Szeptember 30-áig tavaly a kifizetések harmadát, összesen 31,6 milliárd forintot számoltak fel így.

A legutolsó jegybanki adatok szerint 2024. első három negyedévében a pénztárak működési célú bevételeinek bő ötöde a nemfizető tagok hozamából a működési tartalék javára a tagdíjakból átcsoportosított összeg volt. A kasszák a teljes időszakban így is 756 millió forintos működési veszteséget halmoztak fel. Pedig a minimális elvárt tagdíj (ennek arányában vonható a hozamból – ha van ilyen – a nemfizetőktől költség) egyre csak nő.

A minimális tagdíj összegét az Alfa az idén január 1-jétől a korábbi 9 ezer forintról 10 ezer forintra emelte. Az Aranykornál 10 ezer forint helyett 12 ezer forintot várnak el. A Honvédnél automatikus a minimálisan elvárt tagdíj emelése, hiszen azt a mindenkori minimálbérhez kötik. A tagdíj itt így a havi 13.340 forintról az idén 14.540 forintra nőtt. Az OTP-nél a havonta fizetendő összeg 8 ezer forintról ugrott 10 ezer forintra, és ők a pénz felosztásán is változtattak. Persze nem a tagok számra kedvezően. Például havi 20 ezer forintos befizetés esetén korábban az OTP a második legjobb díjelvonást alkalmazta, de az újjal lecsúszott a mezőny legalsó harmadába.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik