Belföld

Rogán Antal felkerült az USA szankciós listájára

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu

Rogán Antal felkerült az USA Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) szankciós listájára – derült ki a kedden közzétett dokumentumból. Az indoklás szerint a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjét a Magyarországon tapasztalható korrupcióban való érintettsége miatt sújtják a szankciókkal.

Az Egyesült Államok nem fog habozni felelősségre vonni az olyan személyeket, mint Rogán, akik a hatalmukat arra használják fel, hogy jogtalanul gazdagítsák magukat és cimboráikat országuk és polgártársaik rovására,

mondta Bradley T. Smith terrorizmusért és pénzügyi hírszerzésért felelős  helyettes államtitkár.

A közleményben megjegyzik, hogy Rogán számos kormányzati pozíciót tudhatott magáénak az elmúlt években, és ezt „arra használta, hogy önmagát és a pártjához hűséges személyeket gazdaggá tegye”, majd így folytatják:

Kormánytisztviselői hivatali ideje alatt Rogán felügyelte azt a magyarországi rendszert, amely a közbeszerzéseket és a közpénzeket a hozzá és a Fideszhez hűséges barátai között osztotta szét. Rogán olyan rendszereket irányított, amelyek célja a magyar gazdaság számos stratégiai ágazatának ellenőrzése volt, és az ezekből az ágazatokból származó bevételek a saját maga és politikai pártja lojális tagjainak jutalmazását szolgálták.

A magyar miniszterelnök kabinetfőnöke az úgynevezett Magnyickij-törvény által meghatározott szankciók értelmében szerepel a listán, mely azokra vonatkozik, akik súlyos emberi jogi visszaélésekben vagy korrupcióban érintettek.

A tiltás röviden azt jelenti, hogy Rogán nem léphet be az Amerikai Egyesült Államok területére, az ott tárolt vagyonát pedig – amennyiben van – befagyasztják.

Kicsit bővebben: Rogán összes, amerikai joghatóság alá tartozó vagyona zárolásra kerül, és be kell jelenteni az OFAC-nak. Emellett blokkolni kell minden olyan szervezetet vagy céget, amelynek legalább 50 százaléka közvetlenül vagy közvetve a blokkolt személy, vagyis a fideszes politikus tulajdonában van. Az OFAC engedélye nélkül tilosak az olyan, amerikai személyeken vagy az Egyesült Államokon keresztül végzett tranzakciók, amelyek Rogán vagyonát érintik, és akik kapcsolatba kerülnek Rogánnal, maguk is szankciókat kockáztatnak. A tilalom magában foglalja bármilyen pénzeszköz, áru vagy szolgáltatás biztosítását, illetve fogadását Rogán számára vagy tőle.

Szijjártó Péter külügyminiszter a bejelentésre egy Rogánnal közös fotóval Facebookon reagált, és mint írta:

Ez a bukott amerikai adminisztráció által Magyarországra küldött, innen azonban sikertelenül és dicstelenül távozó nagykövet személyes bosszúja Rogán Antallal szemben. Milyen jó, hogy néhány nap múlva már olyan emberek fogják vezetni az Egyesült Államokat, akik barátként és nem ellenségként tekintenek hazánkra.

A Miniszterelnöki Kabinetiroda a HVG-nek hasonló szellemben azt írta, hogy „ez a lépés a távozó, sikertelen amerikai nagykövet utolsó, pitiáner bosszúja. Január 20. után az Amerikai Egyesült Államoknak új kormánya és új elnöke lesz. Hivatalba lépésük után megtesszük a szükséges jogi lépéseket”.

Az emlegetett nagykövet, David Pressman keddi sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy ma Rogán ellen hoztak döntést, de mások is benne vannak. Kiadott egy külön közleményt az amerikai külügyminisztérium is, amelyben azt írták, hogy a fideszes politikus tevékenysége rávilágít az úgynevezett state capture, azaz az állam foglyul ejtésével és a korrupcióval kapcsolatos aggodalmakra Magyarországon, ahol az oligarchák és az antidemokratikus szereplők jelentős befolyásra tettek szert.

Szijjártó már 2021-ben pedzegette azt, hogy az amerikai kormány élesítheti a Szergej Magnyickijről elnevezett törvényt, de ő inkább arra számított, hogy majd Orbán Viktor ellen alkalmazzák majd a 2022-es választás előtt. Magnyickij egy orosz ügyvéd és könyvelő volt, akit egy nagyszabású kormányzati korrupció feltárása után 2009-ben letartóztattak, majd a börtönben – feltételezhetően kínzásokat követően – meghalt.

Rogán mellett felkerült a listára két szudáni állampolgár is, akiket azzal vádolnak, hogy a tevékenységük hozzájárult Szudán destabilizációjához és a polgárháború kitöréséhez.

Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke azt írta: „ Ha a titokminiszter Rogán korrupt, akkor nemcsak neki, hanem a kormánynak is mennie kell. Most.”

Rogán Antal mielőbbi büntetőjogi felelősségre vonása nem külföldi hatalmak feladata, hanem a magyar igazságszolgáltatás felelőssége. Ami késik, nem múlik

írta a Facebookon Magyar Péter, míg a Momentum annak lehetőségét keresi, hogy hogyan lehetne felmenteni a hivatalából a minisztert. 

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter viszont az MTI-nek telefonon nyilatkozva azt mondta: mindez újabb bizonyítéka annak, hogy a leköszönő amerikai adminisztráció és nagykövet bosszút akar állni azért, mert Magyarország és a magyar kormány Donald Trumpot támogatta a választási kampányban, és a január 20-án hivatalba lépő amerikai elnök is minden más külföldi politikusnál többet hivatkozott pozitív példaként Orbán Viktorra, illetve Magyarország kormányára.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik