Belföld

Megkezdődött a monstre per: négy MSZP-s és egy fideszes politikust vádol az ügyészség parkolási pénzek megcsapolásával

Adrián Zoltán / 24.hu
Adrián Zoltán / 24.hu
Az ügyészség a szocialista Horváth Csabára és Tóth Csabára 6 év börtönbüntetést és 50 millió forint pénzbírságot, a fideszes Jelen Tamásra 4 év börtönt és 30 millió forint bírságot, míg a szintén MSZP-s Baja Ferencre 4 évet és 15 millió forint büntetés megfizetését, Molnár Zsoltra pedig 2 év börtönt és 25 millió forint bírságot kért.

Hat, négy illetve két év börtönbüntetést és jelentős pénzbírságok kiszabását kérte az ügyészség abban a büntetőperben, amelyben Horváth Csaba volt zuglói polgármestert és hat társát befolyással üzérkedéssel és vesztegetési pénzek elfogadásával vádolják.

A Fővárosi Törvényszéken kedden megtartott előkészítő ülésen Horváth mellett ott ült a vádlottak padján Tóth Csaba és Baja Ferenc korábbi, valamint Molnár Zsolt jelenlegi szocialista országgyűlési képviselő, akiket parkolási pályázatok és BKV-s informatikai beruházások kapcsán korrupciós pénzek elfogadásával vádolnak. A korrupciós ügyben mellettük felbukkant egy fideszes politikus: Jelen Tamás, Újbuda egykori fideszes alpolgármestere, az ügy harmadrendű vádlottja, aki a vádirat szerint 2017–18-ban már a zuglói Fidesz elnökeként kért és kapott milliós összegeket a SIS Parking Kft.-től.

Adrián Zoltán / 24.hu

Az ügy furcsasága, hogy a vádirat lényege – mely jelentős részben Fuzik Zsolt, a BKV és CBA korábbi informatikai igazgatójának vallomásain alapul – már két éve nyilvánosságra került. A Magyar Nemzet 2022 februárjában, az országgyűlési választás előtti időszakban tette közzé azokat az állításokat, amelyek szerint Horváth Csaba polgármester és a zuglói MSZP-t irányító Tóth Csaba a kerület parkolási cégének bevételeiből származó vesztegetési pénzeket kaptak, valamint, hogy Fuzik azt vallotta, hogy

Tóth Csabának minimum 250 millió forintot adtam át.

Az ügyész a vádirat ismertetése során nagyjából az egykori cikknek megfelelően ismertette, hogy Horváth Csaba és Tóth Csaba ágyazott meg a SIS Parking Kft. számára Zuglóban. Ők adták át a kerületi fizetős rendszer kiépítését szolgáló pályázat tervezetét Fuziknak, akinek ugyan nem volt formális érdekeltsége a cégben, de strómanként egyengette az üzleteit. A vádirat szerint a politikusok olyan feltételrendszert alakítottak ki a pályázatban, melynek csak a vádlottak között szintén szereplő Szellem Zoltán által vezetett SIS Parking tudott megfelelni.

Az ügyész szerint Horváth havi 2–3 millió forintot kért Fuziktól,

aki – miután tanácskozott Szellemmel – belement a megállapodásba, A vádirat szerint a politikusok a több mint kétszáz darabos automataflotta beszerzéséből is részesültek, Tóth 21, Horváth 10 millió forinttal. Itt is elhangzott Fuzik vallomása alapján az, hogy a kerület 8900 parkolóhelye után járó bevételekből 2019-ig összesen mintegy 250 millió forintot adott át Tóthéknak, amin a két politikus ismeretlen arányban osztozott.

A vádirat szerint Jelen Tamás a zuglói Fidesz elnökeként jelentkezett Fuziknál, azt állítva, hogy befolyással lehet a parkolási szerződés megtámadására,

ezért egy belvárosi kávézóban 2–3 millió forintot kért azért, hogy ne avatkozzon bele az ügyekbe.

Az előkészítő ülés során az ügyész az újbudai parkolás kiépítéséről is beszélt. Ott Büki László korábbi városüzemeltetési igazgatót vádolták azzal, hogy üzletelt Fuzikkal azért, hogy a zuglói rendszerhez hasonló módon alakítsák ki az üzleti feltételeket. Az erről szóló szerződés létre is jött a SIS Parking Kft. és Újbuda önkormányzata között, a cég pedig három éven keresztül üzemeltette a parkolást. Az ügyész szerint Büki havi 4 millió forintot kért Fuziktól, és jelezte azt is, hogy az összegből Molnár Gyulának, a kerület korábbi MSZP-s polgármesterének (aki a 2022-es választás előtt a DK-hoz csatlakozott) is fizetnie kell, de azt ígérte, hogy a Fidesznél is tudja érvényesíteni a cég érdekeit.

Baja Ferenc és Molnár Zsolt a BKV-telephelyek informatikai szolgáltatási szerződése alapján került bele a büntetőügybe. A vádiratban azt állítják, hogy Baja mint a főváros informatikai főnöke, 30 milliót kért azért, hogy ne támadja a szerződés megkötését, Fuzik pedig ebbe beleegyezett. Ezután Molnár Zsolt is tudomást szerzett a megállapodásról, ezért ő is kért pénzt, méghozzá 40 millió forintot. Fuzikék ebbe is belementek.

Az ügyészség Horváth Csabára, Tóth Csabára és Büki Lászlóra 6 év börtönbüntetést és 50 millió forint pénzbírságot, Jelen Tamásra 4 év börtönt és 30 millió forint bírságot, Baja Ferencre 4 évet és 15 millió forint büntetés megfizetését, Molnár Zsoltra pedig 2 év börtönt és 25 millió forint bírságot kért.

Adrián Zoltán / 24.hu

Az előkészítő ülésen a politikusok nem tettek beismerő vallomást,

mindannyian ártatlannak vallották magukat,

sőt szinte egybehangzóan támadták az ügyészség nyomozati munkáját, mondván, két éven keresztül nem adtak hivatalos információt arról, hogy mivel gyanúsítják őket. A védők közül mindenki kitért arra, hogy az ügyészség kizárólag Fuzik Zsoltnak, „egy rendszerszintű szélhámosnak” az állításaira alapozta a vádakat.

Horváth, Tóth és Jelen ügyvédei indítványozták, hogy Fuzik vallomásait, valamint „furcsa” poligráfos vizsgálatának eredményét rekesszék ki a bizonyítékok közül. Az állították, hogy Fuzik vallomásait a győri bíróságon (ahol a T-Systems Magyarország volt vezérigazgatóját vádolják jelentős vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás és vesztegetés elfogadásának bűntettével) kizárták a bizonyítékok köréből. Jelen Tamás ügyvédje kifogásolta, hogy a vizsgálat során fel sem merült az a verzió, hogy Fuzik saját magának tartotta meg a pénzeket, amelyek elfogadásával másokat mártott be.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik