Ha valakinek már a könyökén jönne ki a mesterséges intelligencia, annak van egy rossz hírünk: hiába folyik már a csapból is ez a technológia, ez még mindig csak a kezdet, és a hétköznapjainkat egyre inkább át fogják szőni az egyre fejlettebb algoritmusok. Legalábbis ezt vetíti előre a 2025-ös CES szakkiállítás, ahol alig találni olyan céget, amely valamilyen módon ne házasította volna a termékeit az MI-vel.
Az új trend egyik éllovasa egyértelműen a Samsung: a dél-koreai cég az okostelefonjaira már tavaly elhozta a mesterséges intelligenciát a Galaxy AI képében, a CES előestéjén kiderült, hogy a legújabb okostévék is megkapják a maguk adagját Vision AI néven, a vállalat pedig a január 6-ra időzített sajtótájékoztatóján abból is adott egy kis ízelítőt, hogy az MI miképp fogja átalakítani az otthonainkat.
Minden nap, mindenhol
A technológia persze már jó ideje szerves része az életterünknek, egyre több az okoseszköz, az izzók, a robotporszívók, a fűtés és a hűtés is testre szabható, kezelhető okostelefonról, és az olyan háztartási gépek is egyre több funkciót kínálnak, mint a sütő, a hűtő vagy akár a mikrohullámú sütő. A Samsung célja pedig az, hogy ezen kütyüket és gépeket összekapcsolva értelmezzék át az otthon fogalmát, személyre szabott szolgáltatásokat nyújtva minden intelligens, csatlakoztatott eszközön.
Jonathan Gabrio, a Samsung Electronics America Connected Experience Center (Összekapcsolt Élmény Központ) vezetője például arról beszélt a sajtótájékoztatón, hogy a Home AI gyűjtőnév alatt futó megoldásaik célja többek között, hogy kiszolgálhassák a különböző életstílusokat. Legyen szó akár egyszemélyes háztartásoktól, vagy egy fedél alatt élő többgenerációs családokról, a Home AI a jövőben minden esetben tanul majd a szokásokból, alkalmazkodik az egyéni rutinokhoz, így nyújtva egy teljesen személyre szabott okosotthon élményt.
Az összekapcsolt eszközök alapját a Samsung évek óta létező okosotthon platformja, a SmartThings adja, már ezt a rendszert is a legújabb AI technológiával látták el, hogy képes legyen finomítani és személyre szabni az okosotthon-élményt.
Hogy néz ez ki a gyakorlatban?
A SmartThings Ambient Sensing (Környezeti érzékelés) például felismeri és értelmezi a felhasználó környezetét és az adott körülmények összefüggéseit azáltal, hogy a csatlakoztatott eszközökön keresztül az emberi mozgásokat és környezeti hangokat is elemzi. Ennek hála az eszközök intelligensen és zökkenőmentesen reagálhatnak és alkalmazkodhatnak a napi rutinokhoz vagy más helyzetekhez.
Elképzelhető továbbá olyan helyzet, hogy a rendszer a hajszárítást követően automatikusan a fürdőszobába küldi a robotporszívót, hogy végezzen el egy gyors takarítást, így begyűjtve a szépítkezés közben lehullott hajszálakat.
A Samsung továbbfejlesztette a saját fejlesztésű AI hangasszisztensét, a Bixby Voice-ot is, amely egyénenként felismeri a megszólaló hangját. A Samsungnak már vannak olyan eszközei, amelyekkel hanggal is lehet kommunikálni, és amikor a felhasználó kéri a hűtőtől, hogy állítson össze egy bevásárlólistát, vagy a mosógéptől kéri, hogy válasszon ki egy, a behelyezett ruhákhoz megfelelő programot, akkor az eszköz felismeri, hogy ki beszél hozzá, és képes ugyanazon vizuális beállításokat alkalmazni a kijelzőjén, amit az illető beállított a telefonján. Ha tehát egy idős családtag a jobb olvashatóságért erős kontraszttal használja a mobilját, akkor az őt a hangja alapján felismerő többi gép ehhez igazítja a saját képernyőjét, hogy azok könnyebben használhatók legyenek.
Mindez persze nem működne az integrált One UI kezelőfelület nélkül. Az eredetileg a gyártó okostelefonjaira tervezett és fejlesztett szoftver egyre több kijelzővel is rendelkező Samsung eszközön érhető el, ami nemcsak azt biztosítja, hogy az eltérő kütyükön ugyanazon felület és rendszer fogadja a felhasználókat, de ennek hála a gyártó azt is egyszerűbben tudja biztosítani, hogy a termékek hét éven át megkapják a zavartalan és egyre jobb működéshez szükséges frissítéseket.
Fő a biztonság
A kényelem és az élmény persze rengeteg begyűjtött adatot igényel, és joggal merül fel a kérdés, hogy mennyire biztonságos ezeket megosztani megannyi eszköz között.
A Samsung válasza erre az, hogy a Home AI stratégia alapköve a biztonság és az adatvédelem, és a sajtótájékoztatón elhangzottak szerint vállalat éppen ezért bővítette ki biztonsági megoldásait, és a Knox Matrix már nemcsak a mobileszközöket és tévékészülékeket védi a fenyegetésekről, hanem immár az otthoni készülékeket is.
Ennek alapja a saját fejlesztésű blokklánc-technológia, ami biztosítja, hogy a csatlakoztatott eszközök együttműködve tartják biztonságban a felhasználó otthonát, adatait, de még egymást is. A Knox Matrix Credential Sync például biztosítja, hogy az adatokat csak a felhasználó eszközeiről lehessen titkosítani vagy visszafejteni, a Knox Vault pedig a védelem egy újabb szintje, amely az olyan érzékeny információkat, mint a jelszavak vagy PIN-kódok, biztonságos helyen, elszigetelten tárolja.
Nem sci-fi, de még nem is általános
Amiről a Samsung nem beszélt, hogy mennyibe is kerül egy olyan otthon kialakítása, amiben a mesterséges intelligencia már a mi kényelmünkért dolgozik. Talán mondani sem kell, hogy rengeteg pénzbe, hiszen az úgynevezett „Képernyők mindenhol” stratégia, vagyis a termékek egyre nagyobb és egyre jobb kijelzőkkel történő felszerelése igencsak megdobja az amúgy sem olcsó, felsőkategóriás termékek árát. Ennek megfelelően egyelőre csak nagyon kevesen engedhetik meg maguknak, hogy olyan otthonuk legyen, mint amit a vállalat megálmodott.
Ettől függetlenül viszont ez a jövő, és nemcsak azért, mert a Samsung erre indult, hanem azért is, mert a hasonló kaliberű gyártók mind hasonló megoldásokban gondolkodnak. Ami egyben azt is jelenti, hogy a most még méregdrága fejlesztések idővel lecsorognak majd a megfizethetőbb eszközök közé, és ahogy az internetre csatlakozó okoseszközök, úgy a mesterséges intelligenciával felszerelt megoldások is szép lassan az otthonainak és a mindennapjaink részévé válnak.