Tudomány

Rejtélyes fények tűntek fel a Holdon

Jose A. Bernat Bacete / Getty Images
Jose A. Bernat Bacete / Getty Images

Egy japán csillagásznak sikerült megörökítenie azt a pillanatot, amikor egy rejtélyes objektum – lehetséges, hogy a Geminidák meteorraj egy darabja – becsapódott a Hold felszínébe, írja az IFLScience.

Évente számos meteorzáport lehet megfigyelni a Földről, amelyek közül három emelkedik ki: a Perseidák augusztusban, a Kvadrantidák januárban, illetve a Geminidák meteorraj decemberben. Ezt a nevet azért kapták, mert hullócsillagaik olyanok, mintha a Gemini, vagyis az Ikrek csillagkép irányából futnának végig az égen.

A meteorraj szülőobjektuma az 1983-ban megtalált (3200) Phaethon, amely egy öt és fél kilométer átmérőjű földsúroló aszteroida. Különlegessége abban rejlik, hogy kisbolygó létére üstökösszerű tulajdonságokat is mutat. Pályáján a Naphoz közeledve erősen felfényesedik és csóvát ereszt, közben mintegy kipöfögi magából a Geminidák-meteorrajt.

Bár vannak bizonyos felvetések, melyek szerint a meteorrajok nagyobb, potenciálisan veszélyes objektumokat rejthetnek, a meteorok nagy része egyszerűen elég a légkörben. Daichi Fujii csillagásznak azonban sikerült megörökítenie, ahogy néhány objektum becsapódik a Holdba.

Robert Lunsford, az Amerikai Meteor Társaság munkatársa szerint azonban mivel a földi meteormegfigyelések szerint a sporadikus (szórványos) meteorok száma még mindig meghaladja a Geminidákat, nem kizárt, hogy ilyen objektumokat látni a felvételen.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik