Az Aszad-rezsim bukása óta számos európai ország közölte, hogy felfüggesztik a szíriaiak által beadott menedékkérelmek elbírálását, Ausztria pedig máris „hazatoloncolási és kitoloncolási” programot készít elő vasárnapig a polgárháború sújtotta országból érkezetteket érintően, írta a Guardian.
Az európai országok úgy kezdtek lépéseket tenni az ügyben már hétfőn, hogy még messze nem tisztázott, hogy Szíriára milyen politikai jövő vár. Emlékeztetőül: az ellenzéki lázadó erők vasárnap foglalták el a fővárost, Damaszkuszt, Bassár el-Aszad diktátor pedig aznap menekült Oroszországba. Németország az elsők között reagált az Aszad-rezsim bukására. Ott él a legnagyobb szíriai diaszpóra Európában, a németek közel egymillió a polgárháború elől menekülő szíriait fogadtak be 2011 óta.
Nancy Faeser német belügyminiszter hétfőn azt mondta, hogy Aszad „brutális zsarnokságának” vége sokak számára nagy megkönnyebbülést jelentett. „Sok menekült, aki Németországban talált védelmet, most végre reménykedhet abban, hogy visszatérhet szíriai hazájába és újjáépítheti országát”. Elmondta, hogy „a szíriai helyzet jelenleg nagyon bizonytalan”, és ezzel indokolta, hogy az ország szövetségi migrációs és menekültügyi hivatala befagyasztotta a menekültügyi eljárásokról való döntések meghozását. Több mint 47 ezer szíriai menedékkérelme van az asztalukon.
A svéd migrációs ügynökség közölte, hogy szüneteltetni fogja a szíriai menedékkérelmekkel és kitoloncolásokkal kapcsolatos valamennyi döntést. A francia kormány hétfőn szintén fontolgatta a folyamatban lévő menedékjogi ügyek felfüggesztését. Görögország egyaránt szünetelteti mintegy 9000 szíriai kérelmének elbírálását, és a sajtójelentések szerint Finnország, Norvégia, Olaszország, Hollandia és Belgium is hasonló intézkedésekről döntött.
A szíriaiak az országban a menedékkérők legnagyobb csoportját alkotják, idén novemberig 12.871 kérelmet nyújtottak be. Gerhard Karner, az ország belügyminisztere hozzátette: „Utasítottam a minisztériumot, hogy készítsen programot a rendezett hazatelepítésre és a Szíriába való kitoloncolásra”.
Hétfőn az ENSZ menekültügyi szervezetének vezetője arra szólította fel az országokat, hogy várják meg, mi lesz a következő lépés Szíriában. „Türelemre és éberségre lesz szükség, remélve, hogy a helyszíni fejlemények pozitív irányba fejlődnek, lehetővé téve, hogy végre sor kerüljön az önkéntes, biztonságos és fenntartható visszatérésre – úgy, hogy a menekültek megalapozott döntéseket hozhatnak a jövőjükről” – mondta Filippo Grandi.