Kultúra

Kiderült, milyen változások várnak az MCC kezébe került győri Kis Hiltonra

Megkezdődött a nyolcvanas évek egyik legnívósabb, világszínvonalú magyarországi épületének felújítása.

Két és fél éve már annak, hogy kiderült: a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kezébe vándorolt egykori Rába Kereskedelmi és Konferenciaközpont – amire a helyiek csak Kis Hiltonként hivatkoznak – rövidesen átalakul, hogy minél inkább kielégíthesse a kormány által súlyos százmilliárdokkal felpumpált intézmény céljait.

A műemlékekkel teli Káptalandombon álló épületet az MCC az értékbecslésben szereplő összegnél közel 25 százalékkal magasabb áron, 1,455 milliárd forintért vásárolta meg, majd szinte azonnal a győri képzési helyeként kezdte használni, ezzel párhuzamosan azonban elindult a teljes állapotfelmérése, valamint a felújítás tervezése.

A projekt kapcsán a modern építészeti örökségre értékként tekintőkben több kérdés is felmerült, hiszen félő volt, hogy a gépészeti rendszer megújításának, valamint a modernizálásnak a belsőépítészeti elemek egy része biztosan áldozatul esik majd – főleg annak fényében, hogy az újdonsült gazda úgy fogalmazott: a belsőt „nosztalgikus felhanggal akár még szeretni is lehet”.

Krizsán Csaba / MTI A középkori templomromok az épület előtti Apor Vilmos téren.

A sem helyi, sem országos védelmet nem élvező – az 1945-1989 közti korszak legjobban sikerült alkotásai tipikusan nem védettek –, Lőrincz József tervei szerint nyolc hosszú év alatt (1977-1985) megvalósult épületnél a Rába a maximumra törekedett, így kizárólag tökéletes munkát volt hajlandó átvenni a kivitelezőktől, valamint az alvállalkozóktól, a városi legendák szerint többeket a csőd szélére, vagy akár csődbe is juttatva.

Ennek persze megvolt az eredménye, hiszen a megnyitáskor

  • carrarai márvány padlóburkolat,
  • vörösfenyő, dió és kőris burkolatok,
  • réz és kristály lámpatestek,
  • kókusz alapú szőnyegek,
  • egy Borsos Miklós-mű,
  • egy Schrammel Imre-kerámiakép,
  • számtalan Schinagl Gábor tervezte bútor, valamint
  • egy sor, saját korát kitűnően példázó belső tér

lapult az utcát színezett, fémkeretes emeleti ablakaival figyelő épületben.

Galéria
Krizsán Csaba / MTI
A nagy tanácsterem mai képe

A Mathias Corvinus Collegium 2022-ben a fenti aggályokat némiképp csökkentve kijelentette, hogy a belső kialakításra értékként tekintenek, így nem terveznek a ház megjelenését, homlokzatát, valamint az arculatot adó belső és külső elemek érdemi megváltoztatásával, ez azonban sokakat nem nyugtatott meg igazán.

Az ügy fejleményeiről december elsején számoltunk be, ekkor született cikkünkből kiderül, hogy az év elején lezárult kivitelezői közbeszerzést szokatlanul hosszú idő alatt értékelték ki, így csak november 5-én írták alá a szerződést a belsőt teljes egészében megtartandónak érző REAG Investtel, ami jelen állás szerint 2 058 664 449 forintos összegért végezheti el a szükséges munkákat.

Ez a tartalékkerettel együtt a 2,4 milliárd, az opciós tételekkel – ez az eredetileg is létező kétszintes wellness-részleg, illetve a medence felújítását jelenti – együtt pedig a 2,614 milliárd forintot is elérheti, ami meglepő összegnek tűnt, így kérdéseinkkel az MCC-hez fordultunk, remélve, hogy információt kaphatunk a korábbi nyilatkozatok szerint általuk is fontosnak tartott értékek sorsáról. A reakció néhány napos átfutási idővel érkezett meg, benne egy sor meglepetéssel.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik