Tech

Hogyan tájékozódnak majd a Holdon élő emberek?

MPI / Getty Images
MPI / Getty Images
A leendő holdbázisok feltehetően az égitest Föld felőli oldalán fognak épülni, és az ott élők mindennapjai a földi ciklusokat követik majd. A Holdon két hét a nappal, két hét az éjszaka, az idő is másképp telik, de a földi GPS-rendszerek adaptálhatók az új körülményekhez.

A tervek szerint a következő évtizedekben bázisokat építünk a Holdon, állandó lesz az emberi jelenlét égi kísérőnkön. Mindez számtalan megoldandó problémát vet fel, köztük olyanokat is, amelyekre laikusként elsőre nem is gondolnánk, sőt másodjára, de még harmadjára sem. Szerencsére sokan vannak, akik viszont igen, ezért intézett például idén áprilisban a Fehér Ház felhívást a világ tudósaihoz, hogy jó előre határozzanak meg egy holdidőszabványt.

A gyakorlatban ez önmagában bonyolult és összetett feladat, amely kapcsán egy napokban megjelent hír többek között a navigációs nehézségeket emelte ki azzal, hogy a Holdon napi szinten 56 milliszekundummal „gyorsabban” telik az idő. Nem sok, sőt emberi ésszel 5,6 századmásodperc szinte felfoghatatlan, a GPS-rendszerek helymeghatározásában viszont akár 17 kilométeres eltérést is okozhat.

Vitán felül elképesztő kihívást jelent »berendezkedni« a Holdon, a legtöbb esetben még csak a megoldások keresésénél tartunk, de pont a navigáció az a terület, ahol viszonylag egyértelmű a helyzet: a földi rendszer némi áthangolással az égitesten is alkalmazható

– mondja a hírrel kapcsolatban a 24.hu-nak Timár Gábor geofizikus, az ELTE TTK professzora, a Geofizikai és Űrtudományi Tanszék vezetője. Kezdjük az elején.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik