Ahogy korábban a 24.hu is beszámolt róla, ismeretlen betegség ütötte fel a fejét a Kongói Demokratikus Köztársaságban, az ország délnyugati részén, Kwango tartományban. A helyi hatóságok szerint az influenzaszerű fertőzés két hét alatt emberek tucatjaival végzett.
Dr. Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem docense, a Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője szerint magáról a kórokozóról egyelőre szinte semmit sem tudni, a következő hetekben azonban tisztábbá válhat a kép. Az eset mindenesetre jól illeszkedik az elmúlt évek tapasztalataihoz: a globalizáció, a túlnépesedés és a természet kizsákmányolása egyre nagyobb egészségügyi problémát okoz, az elszegényedett térségekben pedig különösen nagy a fenyegetettség.
Mit tudunk?
Rémy Saki tartományi kormányzóhelyettes az AP-nek azt mondta, november 10. és 25. között 67–143 áldozatot szedett az azonosítatlan betegség, főként a Panzi egészségügyi övezetben. Egy járványügyi szakértői csoportot várnak a régióba, hogy mintákat gyűjtsenek és elemezzék azokat.
A WHO múlt héten kapott értesítést a problémáról, egy csapata pedig el is indult a térségbe, ahol együttműködik majd a helyi egészségügyi szolgálatokkal. Az ügyben a kormányzatot az Afrikai Járványügyi Központ (Africa CDC) is segíti, ezt Nicaise Ndembi, a szervezető főigazgatója erősítette meg az Euronewsnak.
Cephorien Manzanza helyi civil vezető a Reutersnek arról beszélt, hogy a helyzet rendkívül aggasztó, az esetszám pedig folyamatosan nő. „Panzi egy vidéki egészségügyi övezet, ezért gond van a gyógyszerellátással” – emelte ki. A régió kórházaiban sem megfelelő kapacitás, sem elegendő gyógyszer nem érhető el a krízis önálló kezeléséhez.
A politikus a terület lakóinak azt tanácsolta, kerüljék a holttestekkel való érintkezést, a tömeges összejöveteleket, illetve ügyeljenek a kézfertőtlenítésre. Emellett arra kérte a nemzeti és nemzetközi partnereket, küldjenek orvosi ellátmányt a válsághelyzet kezelésére.