Tech

Mesterséges napfogyatkozások előidézésére készülnek

P. Carril / ESA
P. Carril / ESA

Kezdetét vette az Európai Űrügynökség új küldetése, amellyel mesterséges napfogyatkozásokat terveznek létrehozni – számolt be róla a Space.com. Az ehhez felhasznált két műholdat egy indiai PSLV rakétán bocsátották fel, magyar idő szerint 11:35-kor.

A Proba-3 misszió két eszköze együtt 550 kilogrammot nyom, és egy ellipszis alakú pályán fognak haladni a Föld körül. Keringésük legtávolabbi pontja több mint 60 ezer kilométerre lesz bolygónktól, legközelebbi pedig mindössze 600 kilométerre.

A két műhold az Occulter (eltakaró), illetve a Coronagraph (koronagráf) neveket kapták, amelyek funkciójukat is jelölik. Az eszközök sosem látott manővert hajtanak végre: egymással szemben fognak keringeni, így az eltakaró műhold a korongráf szemszögéből nézve teljes napfogyatkozást idéz majd elő a Nap előtt elhaladva.

Az eszközök 19 óra és 36 perc alatt kerülik meg a Földet, ez idő alatt pedig 6 teljes órán keresztül tartó napfogyatkozást idéznek elő, amely rengeteg tudományos megfigyelésnek enged teret.

A Proba-3 műholdjai várhatóan két éven át üzemelnek majd, ez idő alatt olyan rejtélyek megoldásában segíthetik a tudósokat, minthogy miért ennyire forró a napkorona, valamint hogy hogyan gyorsul elképesztő sebességűre a napszél.

Kapcsolódó
Helikoptert küld a NASA a Szaturnusz holdjára
Az eszköz életre utaló jeleket keres majd a Titanon.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik