A Népszava próbálta kigyűjteni, mi mindennek van már biztosa, megbízottja Magyarországon, de végül arra jutott, hogy pontos számot nem tud közölni, mivel a kormány sem követi precízen a honlapján saját kinevezéseit. Csak az a biztos, hogy szinte mindennek van már biztosa a kormányban. Külön ember felügyeli például a múltat (méltó megemlékezés a Mohácsi csatáról), a jelent (uniós elnökség) és a jövőt (űrkutatás). A lap által fellelt adatok szerint jelenleg harmincnál több miniszteri biztos, fél tucat miniszterelnöki biztos, 22 kormánybiztos és kilenc miniszterelnöki megbízott segíti az Orbán-kormány munkáját olyan fontos ügyekben, mint a fél évig tartó EU-elnökség személyzetpolitikájának összehangolása.
A lap az éves zárszámadások összevetése alapján arra jutott, hogy míg 2012-ben még csak 3 miniszterelnöki-, 2 kormány- és 3 miniszteri biztos dolgozott összesen 26,7 millió forintért. 2022-ben már 82 külön biztos kellett évi 806 millió forintért. Tavaly kevesebben voltak (57 fő) mégis többe, 951,1 millió forintba kerültek.
A Népszava szerint a biztosi rendszer fenntartása a titkárságokkal együtt meghaladhatja az évi kétmilliárd forintot.
A miniszterelnöki megbízottak Orbán Viktor személyes főtanácsadói. Miközben helyettese, Semjén Zsolt a nemzetpolitikáért, nemzetiségpolitikáért, egyházpolitikáért és egyház-diplomáciáért felelős a kormányban, Giró-Szász Áronnak az a feladata, hogy tartsa a kapcsolatot a keresztény mozgalmakkal, közösségekkel. A miniszterelnök biztosai között van, akit miniszterként már lecserélt (Kásler Miklós), de olyan is (Nyitrai Zsolt) segíti kiemelt társadalompolitikai ügyekben, akiről ő maga mondta ironikusan a kampány idején, hogy nála „egy mosógépet is könnyebb eladni”.
Az Orbán Ráhel barátnőjeként ismertté vált Jakab Zsófia márciustól a kreatívipar fejlesztését koordinálja, így saját magát felügyelheti, hiszen biztosi posztja mellett ő vezeti a Magyar Divat és Design Ügynökséget. A kormánynak olyannyira fontos például Indonézia, hogy közúthálózata útdíjfizetési rendszerét külön biztos (Ruszó Gyula) támogatja, ahogy kapcsolataink elmélyítését a szubszaharai térséggel és az űrkutatási stratégiaalkotásunkat is. Néhányan ingyen dolgoznak, ám a miniszteri biztosok havi apanázsa általában a helyettes államtitkárok fizetésével megegyező, ami az idén júliustól hatályos illetménytábla szerint 1,3–2,1 millió között szóródhat, de jellemzően a felső határhoz közelít. A miniszterelnöki biztosok, megbízottak és a kormánybiztosok illetményéről egy két évvel ezelőtti törvényváltozás óta a kormányfő dönt. Korábban írtunk arról, hogy 2011-ben még csak 181 állami vezetőt kellett eltartaniuk az adófizetőknek, ám akkor még tartotta magát Orbán Viktor ahhoz, amit a kormányalakításkor mondott 2010-ben, hogy „se rangkórság, se kormányzati dáridó” nem lesz jellemző a Nemzeti Együttműködési Rendszerére.