A 2025-ös büdzsé az új lehetőségek, az új gazdaságpolitika és a béke költségvetése lehet – mondta az MTI tudósítása szerint a 2025. évi költségvetési törvényjavaslat ünnepélyes átadásán Varga Mihály pénzügyminiszter hétfőn a Parlamentben.
Hozzátette: a költségvetés benyújtásában a korábbi évekhez képest módosítást igényelt a járvány utáni időszak, a háborús konfliktus, valamint a bizonytalan nemzetközi környezet, ezért nyújtották be később. Ennek ellenére a pénzügyminiszter szerint a kilátások biztatóak, jó esély van arra, hogy a világ a béke irányába mozdul el az amerikai választások eredménye alapján. Kiemelte, ezzel együtt idén elindult a gazdasági növekedés, 2024-ben nőni fog a magyar gazdaság teljesítménye, illetve hogy a bérek növekedésével együtt szerintük érzékelhető a fogyasztás fellendülése.
– mondta Varga Mihály. Nyomatékosította, hogy a kormány világos célokat jelöl ki: a gazdaság visszaállítását a növekedési pályára, a bérek emelkedését, valamint azt, hogy több pénz maradjon a családoknál és a kkv-k megerősödjenek.A Portfolio tudósításából kiderült még a költségvetéssel kapcsolatban, hogy, jövőre 3,7 százalékos hiánycéllal számol a kormány, 2026-ban pedig 3% alatti hiánycél jön. A pénzügyminiszter megemlítette, a 3,4 százalékos GDP-növekedés a legtöbb elemzőház szerint reálisan elérhető. A kamatkiadások mértéke a GDP arányában 3,8 százalékára csökkenhet. A tervezet 397,5 forintos euró árfolyammal számol. Ismertették azt is, mire mennyit költene a kormány. Egészségügyre például 3717 milliárd forint juthat, ami mint írták, 330 milliárd forinttal magasabb, mint az idei évi összeg.
A Népszava tudósításában szerepelt az is, hogy az inflációt az Orbán-kormány 3,2 százalékra tervezi – ez csökkenés a 2024-ben várható 3,8 százalékhoz mérten. Ezek szerint nem várható, hogy az inflációkövető adóemelés (4,1%) mértékével emelkedjenek a nyugdíjak jövőre. Számolnak a 13. havi nyugdíjak kifizetésével 2025-ben is.
A költségvetési tervezetet előzetesen megküldte a kormány a Költségvetési Tanácsnak, amely véleményezte a dokumentumot és Varga Mihály szerint a KT egyetértett a tervezettel.
A költségvetést november 27–28–29-én 30 órás időkeretben fogja tárgyalni az Országgyűlés. A módosító javaslatok november 28-ig érkezhetnek be. Ezután jön a bizottsági vita, amelyből előáll az összegző javaslat, december 16-án kerül a parlament elé ez a javaslat, már egy rendkívüli parlamenti ülésen. A zárószavazásra december 20-án kerülhet sor.