Élő Belföld

Fővárosi Közgyűlés: kilenc órán keresztül gyűrték egymást a képviselők, de nem sikerült megszavazni az szmsz-t

Adrián Zoltán / 24.hu
Adrián Zoltán / 24.hu

Szerdán folytatja a munkát a Fővárosi Közgyűlés. Az előterjesztések között nem szerepel, de Karácsony Gergely főpolgármester azt ígérte, a testület elé viszi az olimpia ügyét. A főváros működési szabályzata, amely parttalan jogi vitába torkollott az alakuló ülésen, ismét napirendre kerül, de lapunk úgy tudja, több frakció sem elégedett a mostani javaslattal. A főpolgármester-helyettesről továbbra sem szavaznak, így már biztos, hogy törvénytelenül fog működni a főváros.

Az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok megválasztása is kérdéses. Novemberben lejár a BFVK, a BKV és a BKK igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjainak megbízatása. A társaságok törvényes működéséhez elengedhetetlen ezeknek a személyeknek az újraválasztása: erre tesz kísérletet Karácsony. Ha nem jár sikerrel, akkor a közgyűlésre szállnak át az igazgatósági jogok, ami a gyakorlatban plusz előterjesztéseket jelent majd a testületnek.

Vitézy Dávid egy sor előterjesztést benyújtott: többek között azt szeretné, hogy pénteken és szombaton, illetve az ünnepnapokat megelőző éjszakákon éjfél után is járjanak a metrók.

A képviselők egy részletes lakhatási programról is szavaznak.

A mai programról részletesen itt olvashat.

Jön a Pesti srácok sétány

Radics Béla indítványát is elfogadták, tehát Pesti srácok sétányra nevezik át a 13. kerületi Horn Gyula sétányt. Erre egyedül Karácsonyék szavazták nemmel.

Átment Vitézy módosítója is, így csak azokról nevezhetnek el közterületet, akik legalább 25 éve halottak. Döme Zsuzsanna módosítóját viszont leszavazták.

Megszavazták azt is, hogy a Verzió Dokumentumfilm Fesztivált másfél millió forinttal támogassa a főváros.

Átmentek Vitézy indítványai

Vitézy javaslatait megszavazták:

  • a HÉV-ek járatritkítása és a fővárosi múzeumok vidékre költöztetése elleni elvi állásfoglalás,
  • a visszaváltható palackok összegyűjtési lehetőségeinek bővítéséréről szólót indítvány,
  • a kutya- és kerékpárszállítást ingyenessé tétele a bérletesek számára,
  • és az új közútalkotási rendeletet is átment.

Elfogadták a lakhatással kapcsolatos indítványok többségét

A lakhatással kapcsolatos indítványokat elfogadta a közgyűlés: mind a tiszások, mind Vitézyék, mind a kutyapártosok támogatták őket, a Fidesz pedig tartózkodott.

A parkolási szabályozásokat érintő résznél Baranyi módosítóját leszavazták, az eredeti javaslatot elfogadták. Szentkirályi lakásügynökséggel kapcsolatos módosítóját leszavazták, de a lakásrezsi-támogatásáról szóló átment.

Megszavazták a diákok javaslatát

Az intézményvezetői pályázatok kiírását egyhangúlag támogatta a közgyűlés. Az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok pályáztatásával kapcsolatos tiszás előterjesztés azonban nem ment át, ahogy a vezérigazgatói és ügyvezetői pályázatok kiírása sem. Egyedül a tiszások és Vitézyék szavaztak mellette.

A diákszervezetek javaslatcsomagja, a Mi Budapestünk program átment.

Erről egy órán keresztül vitatkoztak délelőtt.

Kezdődnek a szavazások, nem fogadták el az szmsz-t

Először az szmsz ügyében érkezett módosító javaslatokról szavaztak:

  • a képviselők nem támogatták a Tisza Párt javaslatát, hogy legyenek hétfőn a közgyűlések.
  • Gulyás Gergely Kristóf módosítóját, amely a cégvezetők negyedéves beszámolóját írja elé, megszavazták, a képviselői hozzászólások tíz percben való korlátozását nem támogatták, ahogy azt sem, hogy kettőre csökkentsék a bizottságok számát.
  • A tanácsadók számának megvágását és a testületi ülés kötelező szerdai megtartását sem szavazták meg.

A módosító indítványok tükrében a képviselő testület nem támogatta az szmsz-t. Ehhez három szavazat hiányzott: a jelenlévő tiszások, Vitézyék, a kutyapártosok és a Karácsony támogató ellenzéki pártok megszavazták, ám a főpolgármester tartózkodott.

Ezután Karácsony arra kérte a közgyűlést, hogy egy minimál verzióról szavazzanak, amely a bizottsági struktúrát szabja az ügyrendi kérdésekhez. Ez a verzió nagy többséggel átment: a fideszesek tartózkodtak, csak Vitézyék szavazták le.

Fél óra múlva szavazás

Karácsony új tárgyalásrendjének értelmében a vitanap végén szavaznak az ügyrendi javaslatokról. Erre fél óra múlva fog sor kerülni, miután reggel kilenctől délután hatig gyűrték egymást a képviselők.

Kisebb horderejű ügyek jönnek

Több napirendi pontot átugrottak, miután a képviselők nem kívántak hozzájuk szólni. A következőkben udvarzöldítési programról, a Verzió Dokumentumfilm Fesztivál támogatásáról, az évi lakógyűlés eredményéről és a Horn Gyula sétány Pesti Srácok sétányra nevezéséről is fognak vitázni. Szóba kerülnek még Vitézy javaslatai is, melyek főleg elvi állásfoglalásokról szólnak. Azt is el kívánja érni, hogy a hétvégi estéken, péntek-szombaton, illetve az ünnepnapokat megelőző éjszakákon éjfél után is járjanak a metrók, de szerinte a hétköznapokra is kinyitható a kérdés. Egyelőre a BKK-t kérnék fel arra, hogy dolgozzon ki javaslatot jövő februárig a menetidő meghosszabbításáról, ám a fővárosi közlekedési cég már tegnap jelezte, hogy ez jelentős plusz forrásokat jelentene. Emellett 0–24-es palackvisszaváltási pontokat hozna létre a nagy közlekedési csomópontokon és palacktartókat helyezne a köztéri kukákra.

Az előterjesztésekről a napirendi viták vége után szavaznak. Legközelebb a szavazások eredményeiről számolunk be.

Két órát vitáztak a lakhatásról

Déri Tibor több szerénységet kért a fideszesektől, ha már az elmúlt 14 évben a figyelmeztetéseik ellenére sem tettek semmit a lakhatási válság ellen, most pedig próbálják eladni a semmit.

Hirtelen, egy pénteki Kossuth rádió-interjú után lett lakhatási válság

– mondta Kiss Ambrus, aki szerint a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz) forrásait el kell költeni, nem megoldható, hogy a költségsorokat csak úgy arrébb tolják. Ennek csak egy töredéke a lakásügynökség, amelynek esélyt kéne adni.

Ön nem szeretne dolgozni

– mondta a fideszes Radics Béla Karácsonynak, hozzátéve, hogy számot kéne adnia arról, hogy mi valósult meg a lakhatási programjából. Radics szerint arról is meg kéne szavaztatni a Közgyűlést, hogy támogatják-e a rezsicsökkentést, mivel Gerzsenyi Gabriella, a Tisza EP-képviselője szerinte azt mondta, hogy az nem ér semmit, emiatt pedig napok óta nem alszik. A háromfős kutyapárti frakció a felszólalás alatt kivonult a teremből, a DK-s Déri Tibor pedig a tenyerébe temette az arcát, Karácsony pedig jobbulást kívánt a kialvatlan képviselőnek.

A tiszás Porcher Áron helytelenítette, hogy országos és nemzetközi politikai szempontokat visznek a vitákba, holott ők elsősorban a fővárosiakat képviselik. Porcher elmondta, hogy a budapesti lakásárak elszálltak a keresetek mellett.

Gulyás Gergely örül annak, hogy a TOP-pályázatok még nem lettek kiírva, mert így a közgyűlésnek módjában áll felülvizsgálni őket.

A fideszes Radics nem engedte a rezsicsökkentést: arra kérte a Tiszát, hogy valljanak színt, támogatják-e.

Ehető gombák között nem szeretnénk gyilkos galócákat látni

– mondta Bujdosó Andrea, aki a rezsicsökkentés támogatásáról szóló fideszes javaslat törlését kérte. Porcher hozzátette, hogy egy igen-nem leegyszerűsítés nem veszi figyelembe a kérdés komplexitását, hiszen 2022-ben a kormány is elismerte, hogy változtatnia kell a rendszeren. Egyúttal a személyeskedések abbahagyását kérte a fideszesektől.

A napirendi pontról majdnem két órája vitáztak, amikor Déri Tibor ügyrendi javaslattal állt elő: zárják le a vitát. Karácsony a maga részéről szívesen lezárná.

A végére a kutyapárti delegáció visszatért, Baranyi pedig elmondta, hogy ismét nem ők szolgáltatták a humort a közgyűlésben.

Karácsony a vitát azzal zárta, hogy a 20 milliárdos fővárosi lakhatási csomag könnyen kukába kerülhet, ha megfúrják a lakásügynökség miatt.

Részletekbe menő lakhatási vita következett

Kicsit meglepő, de örömteli fordulat, hogy a kormány részéről is van egyfajta figyelem a lakhatás kérdésére – kezdte Karácsony a megfizethető lakhatásról szóló, hosszadalmas, szőrszálhasogató vitát, melyet csomagban tárgyalnak a Fidesz és a Podmaniczky módosítójával.

Ebben a kérdésben a főpolgármester szerint Budapest és a kormány együttműködésére van szükség, a csomagban pedig csupa olyan javaslat szerepel (felújítási munkáktól az önkormányzati bérlakások létesítésén át a lakbértámogatásig), amire szerinte nagy szüksége van a budapestieknek. Az uniós forrásból megvalósítandó, 20 milliárd forintos csomag nagy részét a Fidesz kollégiumépítésre fordítaná, ám Karácsony szerint ez állami, és nem fővárosi feladat.

A főváros már korábban jelezte, hogy az egyetért a kormány által kezdeményezett, az Airbnb-szerződéskötésekre vonatkozó kétéves moratóriummal. Ugyanakkor a főváros szerint lehetne rövidíteni a hatályba lépés idejét. Az adótétel növekedésével nem értenek egyet: a főváros az egy évnél hosszabb lakáskiadás esetében az ebből származó jövedelem adójának a felét elengedné, a legalább három évre kiadott lakás esetén pedig adómentességet javasol.

Vitézy Dávid a magántőke bevonása mellett érvelt, és szorgalmazta, hogy állítsák le a kelenföldi kollégium értékesítését. Baranyi elmondta, hogy volt már az önkormányzati támogatású magánberuházásokra próbálkozás, szolid sikerrel. Nem látja, hogy a profitorientált célok összeegyeztethetőek lennének szociális szempontokkal. A ferencvárosi polgármester a parkolóhely létesítéssel kapcsolatos szabályokat megtartaná, mert a kerületében már így is több az autó, mint a parkolóhely.

Böröcz László a fővárosi lakásügynökséget bírálta. Ezt a Fidesz egy elhibázott kísérletnek tartja, ezért megszüntetné. Elmondta, hogy ennek keretében az I. kerületben három év alatt mindössze 11 lakástulajdonossal tudtak együttműködni. Szentkirályi Alexandra hangsúlyozta, hogy a program egy kudarc, hiszen félév alatt mindössze nyolc lakást tudtak így bérbe adni, miközben 140 ezren élnek albérletben. Úgy gondolja, a főváros nem tudja jól elkölteni a lakhatási forrásokat, ezért a kerületek lakhatási programjait kellene támogatni. A fideszes frakcióvezető szerint nem csak a kormánynak, hanem a főpolgármesternek is feladata a lakhatással foglalkozni, de az elmúlt öt évben nem csinált semmit.

Kiss Ambrus elmondta, hogy 20 milliárd forint van a lakhatási projektekre, ebből 3 milliárdot szánnak a lakásügynökségre. A többi része arra szolgál, hogy a lakáspiacra forgassanak felújított, átalakított épületeket. A Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója elmondta, hogy eddig 26 bérlővel van megállapodásuk, és lehet, hogy lassú a program, de fontos, mert azokat a társadalmi rétegeket célozza, melyeknek nagy szüksége van erre a támogatásra.

Éles vita alakult ki a diákszervezetek programjáról

A diákok javaslatairól vitáztak, amit előzetesen sem Vitézyék, sem a Tisza nem akart elfogadni. Vitézy azt kifogásolta, hogy szakmaiatlanok a javaslatok, a Tisza pedig azt, hogy nem képviselik a fővárosi diákság egészét. A bizottságok nem támogatták a diákok programját, Baranyi a hozzászólási idejét jelentősen átlépve, indulatos felszólalásban beszélt arról, hogy szerinte felháborító, amit művelnek, politikai okokból ki akarják herélni a diákok javaslatát. Pedig szerinte nem kérnek sokat: csak kedvezményes színházi jegyeket és egy olyan szobát, ahol össze tudnak gyűlni. Szerinte ezek a diákszervezetek tüntettek kitartóan az oktatás jövőjéért, amiért gázspray volt a jutalmuk, és többet tettek a demokráciáért, mint bármelyikük.

Vitézy szerint éppen Baranyi az, aki a radikális ellenzékiek felkorbácsolására használja a diákok ügyét, Karácsony pedig a politikai céljaira használta fel a diákokat a kampány során.

A három érintett diákszervezet, az Egységes Diákfront, az ADOM Diákmozgalom és a Fridays For Future Karácsony újraválasztását támogatta, Vitézy pedig felrótta nekik, hogy letépték a plakátjait. Ezzel együtt a közgyűlésben elmondta, hogy jók az ötleteik, csak még ki kell kalapálni őket.

A diákszervezetek képviseletében Mayer Bendegúz szólalt fel, aki elmondta, hogy eddig három ígéretet kaptak politikusoktól: Karácsony betartotta, hogy a közgyűlés elé viszi a javaslataikat, Vitézy pedig nem, holott a kampányban ezt ő is megígérte. Emellett a Tisza ígérte meg nekik, hogy társadalmi egyeztetés után a programjuk nagy részét támogatni fogják: Mayer reméli, hogy ez így lesz.

Barna Judit elmondta, hogy egyeztetett az érintett diákszervezetekkel, amelyek befogadták a tiszás módosítókat. Baranyai erre kontrázva közölte, hogy ő is beszélt a diákokkal, akik úgy látják, le fogják szavazni a programjukat.

A fideszes Gulyás Gergely elítéli, hogy a budapesti diákság ügyét átpolitizálják. Mint mondta, a diákok nem politikai aktorok, és habár azzal foglalkoznak, amivel akarnak, neki, személy szerint, tizennégy évesen a legnagyobb problémája az volt, hogy odaér-e edzésre.

Döme Zsuzsanna elmondta, hogy itt az ideje, hogy komolyan vegyék ezt a korosztályt.

Karácsony elmondta, hogy ezek a javaslatok benne voltak a főpolgármesteri programjában és egytől egyig végrehajthatók. „A diákok rengeteget dolgoztak ezen, önök azt üzenik nekik, hogy ez a program nem elég jó. Szerintem pedig tele van iszonyatosan fontos javaslatokkal” – mondta a főpolgármester, hozzátéve, hogy a főpolgármesteri módosító indítványa beemeli a Podmaniczky és a Tisza javaslatait, de arra kéri a képviselőket, hogy támogassák.

A fideszes Szepesfalvy Anna ügyrendi javaslat miatt kért szót: azt kérte, hogy tartózkodjanak a minősítgetésektől. Karácsony erre válaszul elmondta, hogy ők politizálnak. „Ezért vagyunk itt, mi a túrót csináljunk?” – tette hozzá, majd szünetet rendelt el.

Személyi döntések: Karácsony nem látja megugorhatónak a problémát

A második és harmadik napirendi pontról vitáztak – az szmsz-ről, a többi napirendi ponttal együtt, az ülés végén szavaznak.

Karácsony elmondta, hogy visszavonná a Fővárosi Állat- és Növénykert intézményvezetői posztjára kiírt pályázatot, mert azt szeretné, ha előbb jogszabályt módosítana a kormány, a „zavaros jogi körülmények” miatt. A másik két cégvezetői pályázat kiírását fenntartja: a Gyulai Idősek Otthona és a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei vezetőit keresik.

A személyi döntéseknél Karácsony szerint a törvényi minimumot garantálniuk kell: az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok megválasztását meg kell ugraniuk. Novemberben lejár a BFVK, a BKV és a BKK igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjainak megbízatása, márpedig a társaságok törvényes működéséhez elengedhetetlen ezeknek a személyeknek az újraválasztása. Az 1–3-as pontokról további egyeztetésekig nem szavaznak, mert Karácsony szerint további egyeztetésekre van szükség.

A Tisza anonim pályáztatást szeretett volna az igazgatói és felügyelőbizottsági tagok vagy a vezérigazgatói és ügyvezetői igazgatói posztok kiírásakor, de Kiss Ambrus szerint erre a jogszabályok nem adnak lehetőséget.

Karácsony kifogásolta, hogy a Tisza úgy akar konkrét nevekről hallani a szavazások előtt, hogy nem jön el az egyeztetésekre.

A tiszás Bujdosó Andrea elmondta, hogy nem akarnak törvényi akadályokat gördíteni a cégek működése elé, ők csak új pályáztatást akarnak. Tüttő hangsúlyozta, hogy ezt a döntést a mai nap meg kell hozni: a mostani javaslat jövő év január 31-ig szól, megkérdezte a Tiszától, hogy így tudnák-e támogatni az előterjesztést? Bujdosó erre igennel felelt, de neveket akar hallani. Az anonimitásról szóló javaslathoz nem ragaszkodnak.

Porcher hangsúlyozta: elengedhetetlen, hogy legyen némi idő a listát feldolgozni.

Karácsony elmondta, hogy nem látja megugorhatónak a problémát, ezért ebben a kérdésben hétfőre új egyeztetést hív össze. Elmondta azt is, hogy rendkívüli ülés összehívását sem tartja kizártnak a döntés érdekében.

Karácsony nyújtotta be a Fidesz módosítóit

A Fidesz kifogásolta, hogy nem világos, hogy az SZMSZ-vitát elnapolták vagy levették a napirendről? A főjegyző szerint a múltkor levették a napirendről, az újhoz kellett volna módosítókat küldeni, amit a Fidesz nem tett meg. Szentkirályi azt mondta, ez unfair eljárás.

Kovács Gergely nem szeretné, hogy hétfőn legyenek a közgyűlések. Ezt a Tisza javasolta, de Kovács szerint nehezíteni a kerületi önkormányzatokban dolgozók munkáját.

Adrián Zoltán / 24.hu

Baranyi Krisztina szerint a képviselőknek nem jogkörvitákkal, hanem politikai eszközökkel kellene felvenni a versenyt Karácsonnyal. A fideszes Böröcz László ezt pont fordítva látja: az I. kerületi polgármestert a mostani helyzet arra emlékezteti, amikor szintén párbeszédes elődje jogi eszközökkel akart ellentartani a közgyűlési többségnek.

Karácsony közölte, hogy maga nyújtja be a fideszes SZMSZ-módosítókat, mivel azok értelmezési problémák miatt nem kerültek be az előterjesztésbe. Ezzel együtt arra kéri a képviselőket, hogy ne támogassák őket, hiszen nem véletlenül nem kerültek be.

Szentkirályi: Karácsony szappanos angolnamozgást végez

Karácsony nem javasolta, hogy tárgyaljanak az olimpiáról, így az a mai ülésen elmarad. Következik az első napirendi pont, az alakuló ülésen komoly indulatokat kiváltó szervezeti és működési szabályzat.

A Tisza és a Podmaniczky azt szerette volna, ha a fővárosi cégvezetők munkáltatói joga a főpolgármestertől a közgyűléshez kerül, valamint kifogásolták, hogy Karácsony két közgyűlési ülés között egy személyben is eljárhat, vagyis a képviselőket megkerülve is hozhat döntéseket. Mivel az alakuló ülésen nem tudtak dűlőre jutni, a Karácsony azt ígérte, a kormányhivatalhoz fordul a jogvitában. Végül a Navracsics-minisztériumnak küldtek levelet, de azt még nem közölték, milyen válasz érkezett.

Karácsony elmondta: konszenzusra törekszik, és a módosító indítványok kétharmadát be tudja fogadni.

Vitézy szerint valóban voltak érdemi egyeztetések a főpolgármester két ülés közötti jogköreit illetően, de kifogásolta, hogy nem szavazhatnak külön a módosítókról. Karácsony megismételte, hogy erre nincs jogszabályi lehetőség.

A tiszás Bujdosó Andrea megköszönte, hogy sok ügyrendi kérdés bekerült az SZMSZ-be, szerinte jó lenne több ilyen kompromisszumot látni.

Szentkirályi elmondta, hogy ez még mindig nem az az SZMSZ, amit jó szívvel tudnak támogatni. A Fidesz frakcióvezetője szerint

Karácsony szappanos angolnamozgást végez,hiszen csak akkor tart Budapest Infót, ha a kormány meghívja a Kormányinfóra az onnan kitiltott újságírókat. Szentkirályi szerint ugyanazt a sajtólistát és meghívót kellene kiadni mindkét félnek. Keszthelyi Dorottya kifogásolta az angolnázást: szerinte Tarlósnak volt az a szokása, hogy állatokhoz hasonlította a politikai ellenfeleit, lehetőleg ne térjenek vissza ehhez.

Karácsony amellett érvelt, hogy a Magyar Hangnak ott lenne a helye a Kormányinfókon.

Tüntetések, performanszok, balhék

A közönség soraiban tüntetők is vannak, akik azzal vádolják Karácsonyt (angolul és magyarul egyaránt), hogy gettót működtet Óbudán és azt szeretnék, hogy legyen gát a Római-parton. Ők már az ülés előtt, az utcán is megmutatták magukat. A hangulatot az érkezéskor tovább fokozta, hogy a megafonos-kergető youtuber, Bogos Csaba a sajtóregisztráció alatt Bohár Dánielt vallatta. A molinókifeszítéssel szemben ennek az ülés kezdetére véget szakadt.

Itt volt a Momentum is: ők NOlimpiás kitűzőket osztogattak az érkező politikusoknak.

Adrián Zoltán / 24.hu
Adrián Zoltán / 24.hu

Váratlan egyetértés Diákváros-ügyben

Napirend előtti felszólalások következtek.

Szentkirályi a lakhatásról beszélt, szerinte a probléma megoldásában partner a kormány. Elmondta azt is, hogy Nagy Mártonnal egyeztetett a Diákváros ügyében, amelyet támogat. Baranyi Krisztina ekkor látványos gesztusokkal adott hangot értetlenségének, később pedig szót kért, és elmondta: rendkívül boldog amiatt, hogy a Fidesz támogatja a Diákváros ügyét, habár már 2020-ban, kormányhatározatban foglalt állást mellette és a beruházásnak már zajlania kellene. Hozzátette: ha partnert kell látniuk a kormányban, akkor az ígéreteikhez híven kezdjék el már ma építeni a Diákvárost.

Vitézy elmondta, hogy „nehéz megszólalni ilyen mély konszenzus után”, de maga is egyetért az előtte felszólalókkal Diákváros-ügyben. Ezután ismertette a saját javaslatait, amelyekből akad bőven.

Adrián Zoltán / 24.hu

Emellett Vitézy szeretné, ha

  • a bérletesek külön jegy váltása nélkül is szállíthatnának biciklit és kutyát a BKK-járatain,
  • megváltoztatná a közútkezelési rendeletet,
  • 0–24-es palackvisszaváltási pontokat hozna létre a nagy közlekedési csomópontokon, és palacktartókat helyezne a köztéri kukákra,
  • elvi állásfoglalást fogadtatna el a HÉV-járatritkítások és a fővárosi múzeumok vidékre költöztetése ellen,
  • valamint a Ferihegyi repülőtér kötött pályás kapcsolatának megteremtése mellett.

Egy hétfői háttérbeszélgetésen azt mondta, a szakbizottságok valamennyi javaslatát támogatták, és szerinte jó esély van rá, hogy a mai közgyűlésen is átmennek.

Karácsony új tárgyalásrendet javasolt, a képviselők ellenálltak

Először magáról a napirendről vitáztak. Karácsony új tárgyalásrendet javasolt, amit a Fidesz, a Tisza és a Vitézy által vezetett Podmaniczky Mozgalom is kifogásolt. A főpolgármester azt szeretné, hogy először a napirendi pontok vitáját folytassák le, és csak ezután szavazzanak. Karácsony amellett érvel, hogy a rengeteg módosító miatt kaotikus volt az alakulóülés.

Szentkirályi ezt visszautasította, mondván, tartsák fenn az elmúlt évtizedek szavazási rendjét, ha pedig változtatnának rajta, akkor az ne itt derüljön ki, hanem beszéljék meg előre. Vitézy szerint a Parlamentet idéző működésről az SZMSZ-vita alatt kellene tárgyalni. A tiszás Porcher Áron szerint nehézkes ugyan az utolsó pillanatban beérkezett módosítók feldolgozása, de ez nem lehet kifogás arra, hogy a vita után szavazzanak a kérdésekről.

Adrián Zoltán / 24.hu

Tüttő Kata Karácsony mellett szólalt fel: szerinte ahhoz, hogy jó döntéseket tudjanak hozni, arra van szükség, hogy a végén szavazzanak, számára ez nagy segítség lenne.

A DK-s Keszthelyi Dorottya a 25-ös napirendi pont törlését kérte. Ez egy fideszes javaslat, amely a Horn Gyula sétányt nevezné át Pesti srácok sétányra. Az előterjesztés levételét a közgyűlés nem támogatta.

A fideszes Gulyás Gergely Vitézy javaslatát töröltette volna a közútkezelési rendeletmódosításról, amely egy kezdeményező közútszemléletet szorgalmaz. Arról szól, hogy a kerület is kezdeményezhessen változásokat, eddig erre csak a fővárosnak volt lehetősége. Végül ez a javaslat is maradt a napirenden.

Karácsony leszögezte, hogy a szavazás a napirendi pontok után fog következni. Ezután a képviselők megszavazták a napirendet.

Elkezdődött az ülés

Kozma Imre atyára emlékezett az ülés, akit a főváros saját halottjának tekint. Ezután képviselői eskütétel következett: először Karácsony Gergely véletlenül saját magát szólította fel erre, amit később egy bocsánatkérés után azzal magyarázott, hogy szorongott, nehogy Gergőt mondjon. Ugyanis Kovács Gergelynek, az MKKP frakcióvezetőjének, Hegyvidék polgármesterének kellett letennie az esküt, aki betegség okán kihagyta az alakulóülést, így most tudta letenni azt.

Adrián Zoltán / 24.hu

Az ülésen ezúttal két hiányzó van: Kollár Kinga, a Tisza dupla képviselője, aki az EP-ben is felvette a mandátumát, valamint a szintén tiszás Molnár Dániel, aki Magyar Péter asszisztense Brüsszelben.

Olvasói sztorik