A napokban frissült a Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal, valamint az Eurostat nem-lakossági áramár-adatbázisa, amelyek együtt uniós szinten teszik összehasonlíthatóvá az egyes éves fogyasztási sávokban, hogy hol mennyi a nettó áramár, illetve egyéb terhekkel (díjak, áfa) együtt ez mire jön ki.
A villamosenergia terén mi öt fogyasztási sávot vizsgálunk évek óta, és csak a nettó árakra koncentrálunk, amelyeket természetesen tovább emelnek az egyéb díjak és az áfa. Az idén első félévi adatok alapján újra azt találtuk, hogy
Magyarországon a harmadik-hetedik legmagasabb a céges áramár attól függően, hogy éppen melyik éves fogyasztási sávot vizsgáljuk.
Ahogy a gáz esetén, úgy itt is igaz lehet, hogy ez a magasabb áron kötött, fix áras áramszerződések nagyobb arányával, illetve a nagyobb cégeknél a tudatosabb energiabeszerzésből is adódó helyzettel függhet leginkább össze. Utóbbi azt jelenti, hogy a nagyobb cégek hamarabb megérezték 2022-ben az áramárak elszállását a változó áras szerződések nagyobb aránya miatt, de aztán a piaci árak esése is hamarabb és intenzívebben beszűrődött a szerződéseikbe, és ez a nagyobb fogyasztási sávok átlagárát is jobban lehúzta.
Az Eurostat 41 országot bemutató adatbázisában a portál azt találta, hogy a vizsgált
- legkisebb éves fogyasztási sávban (20-499 MWh) a magyar átlagár (0,2296 euró/KWh) az ötödik legmagasabb lett a jelenleg elérhető uniós tagállamok között. Előttünk csak Írország, Németország, Horvátország és Ausztria található kicsivel.
- A következő éves fogyasztási sávban (500 – 2000 MWh) a magyar átlagárnál (0,2055 euró/KWh) csak az ír és a horvát magasabb.
- A még nagyobb éves fogyasztási sávban (2000 MWh – 19999 MWh) a magyar átlagárnál (0,1680 euró/KWh) csak a német, ír, horvát, a luxemburgi, és az osztrák volt kicsit magasabb.
- Az éves szinten 70 000 – 150 000 MWh közötti fogyasztási sávban a magyar átlagár (0,1463 euró/KWh) csak a hetedik legmagasabb, megelőznek minket az írek, csehek, németek, osztrákok, horvátok, luxemburgiak.
- Az egyik legnagyobb éves fogyasztási sávban (70 000 – 150 000 MWh) a magyar nem-lakossági átlagos áramár (0,1352 euró/KWh) az ötödik legmagasabb, előttünk csak a csehek, írek, lettek és a szlovénok álltak.