A Guardian interjúkat készített Izraelből szabadult palesztin foglyokkal, akik arról számoltak be, hogy a verésektől és szexuális erőszaktól kezdve az éheztetéssel felérő adagokon át a megaláztatás, illetve a visszaélések egyéb formái normálissá váltak az izraeli börtönrendszerben. Arról beszéltek, hogy a fogdákban gyakran megtagadják tőlük az orvosi ellátást, továbbá az alapvető szükségleteket, mint a víz és a napfény, vagy az olyan higiéniai eszközöket, mint a szappan és a női egészségügyi betétek.
Az izraeli B’Tselem jogvédő szervezet új, Üdv a pokolban című jelentése szerint
az „intézményesített bántalmazás” politikájának tekinthető az, ahogyan a palesztin rabokat kezelik, a börtönöket pedig az általuk feltárt körülmények miatt innentől a „kínzótábor” kifejezéssel kellene leírni.
A nemzetközileg elismert, jeruzsálemi székhelyű B’Tselem munkatársai hónapokon át tartó kutatásuk részeként 55 volt rabbal interjúztak, akiket 16 különböző, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) által működtetett börtönökben tartottak fogva, hogy feltérképezzék az ellenük elkövetett erőszak természetét és mértékét. „Izraeli-palesztin szervezetként kényelmetlen azt mondani, hogy Izrael kínzótáborokat működtet. De rájöttünk, hogy ezzel nézünk szembe” – mondta Yuli Novak, a szervezet igazgatója.
Az Izraeli büntetés-végrehajtási szolgálat azt állította, hogy a törvényeknek megfelelően működnek, és nincsenek tudatában a visszaéléseknek. Az IDF „egyenesen visszautasította” a fogvatartottakkal szemben elkövetett „rendszeres visszaélésekre vonatkozó állításokat”, és azt is állították, hogy ezeket alaposan kivizsgálták.
Az izraeli hadsereg szerint a fogvatartottak körülményei jelentősen javultak a háború alatt.
A Hamász által elkövetett október 7-i terrortámadás óta több beszámoló is készült a palesztin fogvatartottakkal szembeni önkényes, kegyetlen és megalázó bánásmódról. A külvilág azonban csak a sajtó és a jogvédők kutatásain keresztül kaphat bepillantást az izraeli börtönrendszerben uralkodó állapotokba, mivel a jogászoktól, a családtagoktól és a Vöröskereszt ellenőreitől is megtagadták a belépést.