Több tucat izraeli tüntető, köztük a Knesszet szélsőjobboldali tagjai csaptak össze hétfőn az izraeli katonai rendészekkel, miután legalább kilenc olyan izraeli katonát őrizetbe vettek, akiket egy palesztin fogoly bántalmazásával gyanúsítanak. A tüntetők emiatt megrohamozták a dél-izraeli Sde Teiman fogolytábor kapuját, ahol a gyanúsítottakat őrizetbe vették. A tiltakozók azzal igyekeztek védeni a katonákat, hogy csak a kötelességüket teljesítették. A médiajelentések szerint több izraeli civil is a katonák támogatására sietett.
Az összecsapás során többen sikertelenül próbáltak betörni a fogolytáborba a kilenc katona őrizetbe vételének megakadályozása céljából. A Haaretz című baloldali izraeli lap idézett egy katonát, aki szerint az izraeli hadsereg egyes tagjai is paprikaspray-t vetettek be a katonák őrizetbe vételére érkező katonai rendészek ellen.
A helyi média szerint a tüntetők megpróbáltak betörni a Beit Lid katonai bázisra is, ahová a fogolykínzással gyanúsított katonákat elszállították.
Az izraeli hadsereg hétfőn azt közölte, hogy kilenc katonát tartanak őrizetben kihallgatás céljából, miután állítólag „jelentős bántalmazást” követtek el egy fogvatartottal szemben a Sde Teiman létesítményben, amelyet a Gázai övezetben őrizetbe vett palesztinok fogva tartása céljából hoztak létre. A hadsereg további részleteket nem közölt az állítólagos bántalmazással kapcsolatban, csak annyit, hogy a legfőbb jogi tisztviselő vizsgálatot indított. Az izraeli média az üggyel összefüggésben arról számolt be, hogy
egy palesztin foglyot kórházba szállítottak, miután súlyos sérüléseket szenvedett. A fogoly a hírek szerint járásképtelen volt.
Az őrizetbe vételekre azután került sor, hogy Jifát Tomer-Jeruzsalmi vezérőrnagy, izraeli katonai főügyész katonai rendészeti vizsgálatot indított az incidens ügyében – írta meg a The Times of Israel című lap. Az őrizetbe vett katonák ahhoz az egységhez tartoznak, amelynek feladata a Sde Teiman fogolytábor őrzése – tudta meg a Haaretz.
Az összecsapásba forduló szélsőjobboldali tüntetést az izraeli hadsereg vezérkari főnöke is közleményben ítélte el:
Betörni egy katonai bázisra és megzavarni az ottani rendet súlyos magatartás, amely semmilyen módon nem elfogadható
A vezérkari főnök szerint az ilyen akciók háborús időben veszélyeztetik az állam biztonságát. Hozzátette, „határozottan” elítéli az incidenst, a bázison pedig a rend helyreállításáét dolgoznak.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök az üggyel összefüggésben „a szenvedélyek azonnali lecsillapítására” szólított fel, és „határozottan” elítélte a létesítmény megrohamozását. Joáv Gallant védelmi miniszter az ügyben úgy fogalmazott:
Engednünk kell, hogy az erre felhatalmazott felek elvégezzék a szükséges vizsgálatokat.
Több szélsőjobboldali politikus – köztük az izraeli kormány több miniszter – ugyanakkor védelmébe vette a bántalmazással gyanúsított katonákat, és arra kérték a hadsereget, hogy hagyja abba a nyomozást.
Palesztinok és jogvédő csoportok már azelőtt dokumentálták az izraeli börtönökben széles körben elterjedt visszaéléseket, hogy a Gázai övezet elleni offenzíva tavaly októberben, a Hamász terrortámadását követően elkezdődött volna. Az Associated Press hírügynökség vizsgálata és jogvédő csoportok jelentései szerint ország legnagyobb fogva tartási központjának számító Sde Teiman fogolytáborban embertelen körülmények uralkodnak.