Minden előzmény nélkül jelent meg a kormány honlapján az a miniszteri rendelettervezet, amely szerint érdemben átalakítanák a hazai szülészetek működését – írja hétfői cikkében a hvg360. A portál szerint azt találgatja hetek óta a szülész-nőgyógyász szakma, hogy a változtatást a családias hangulatú, felesleges orvosi beavatkozás nélküli szülészetek megteremtésének lehetősége indukálja, vagy csupán egy látszatintézkedésről van szó, ami az egyre súlyosabb orvoshiányt próbálja leplezni.
A jogszabálytervezetet február utolsó napján hozták nyilvánosságra, és társadalmi véleményezésre bocsátották a kormányzati honlapon. Ahhoz képest, milyen komoly változást jelentene a szülész-nőgyógyászati ellátásban, az érintettek mindössze nyolc napot kaptak rá, hogy elküldjék véleményüket, így a válaszadásra adott határidő március 8-án már le is járt le – jegyzi meg a portál.
A tervezet az egészségügyi szolgáltatások nyújtásához szükséges 2003-as miniszteri rendeletet módosítaná azzal, hogy az eddigi II. és III. szint mellé létrehozná az alacsonyabb, I. progresszivitású szintű szülészeti ellátást is az országban.
Mint a hvg360 írja: ezeken az osztályon nem lenne koraszülött intenzív sem, és neonatológus, azaz újszülöttgyógyász, újszülött-szakápoló, aneszteziológus, vagyis altatóorvos és intenzív terápiás orvos sem állna 24 órában rendelkezésre – ha mégis szükség lenne rájuk, 30 percen belül elérhetőnek lennének.
A rendelettervezet pontosan meghatározza, kik kerülhetnének az I. szintű ellátásba. Így a feltételek között szerepel például, hogy
- a terhesség szövődménymentes legyen,
- az édesanya 18 év felett és első szülés esetén 40 év alatt legyen,
- a terhessége legyen a betöltött 37. és 41. hét között,
- a magzat ne legyen farfekvéses,
- valamint a kizáró okok között szerepelnek még egyes betegségek, fertőzések, ikerterhesség, 4000 gramm feletti magzati súly, sőt korábbi császármetszés is.
A tervezetből következik, hogy ezek az osztályok továbbra is kórházakon belül működnének – írja a hvg360.