Belföld

1248 beteg várakozik életmentő szervátültetésre Magyarországon

MTI / Mónus Márton
Mónus Márton, az MTI/MTVA fotóriportere Élet a halál után című képriportjának egyik felvétele. A szívátültetettekről szóló fotósorozat a 37. Magyar Sajtófotó Pályázat Képriport kategóriájában harmadik helyezést ért el.
MTI / Mónus Márton
Mónus Márton, az MTI/MTVA fotóriportere Élet a halál után című képriportjának egyik felvétele. A szívátültetettekről szóló fotósorozat a 37. Magyar Sajtófotó Pályázat Képriport kategóriájában harmadik helyezést ért el.

Tavaly tovább emelkedett a magyarországi szervdonációk és ennek következtében a szervtranszplantációk száma. 2023-ban több vese-, máj- és szívátültetést végeztek, mint az azt megelőző évben – közölte az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) Transzplantációs Igazgatósága szerdán az MTI-vel.

Az elmúlt évben az OVSZ 186 donorjelentést fogadott 44 kórházból, végül 131 donáció valósult meg elhunyt szervdonorból 38 kórházban. Agyhalottból 413, élődonorból pedig 44 szervet távolítottak el transzplantációs céllal.

A közlés szerint az Eurotransplanttal együttműködésben 85 külföldi donorszerv beültetése történt meg Magyarországon tavaly, ezek között 55 vese, 16 máj, 11 szív, egy hasnyálmirigy és két tüdő volt. Az elhunyt donoros szervátültetések 23,3 százaléka külföldi szervvel történt.

Az elmúlt évben a négy egyetemi városban működő hét szervtranszplantációs központban összesen 409 szervátültetés történt, 365 esetben elhunyt donorból és 44 esetben élőből eltávolított szervvel.

Kiemelték: tavaly végezték a tizenkétezredik transzplantációt Magyarországon.

Az összegzés szerint a 409 szervátültetésből 265 veseátültetés volt, amelyből a legtöbbet, 148-at a Semmelweis Egyetem (SE) Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikán végeztek. A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Intézetének Transzplantációs Tanszéken 27 veseműtét volt. A Pécsi Tudományegyetem Sebészeti Klinika transzplantációs osztályán 41, a Szegedi Tudományegyetem Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztályán 49 vesetranszplantációt végeztek tavaly.

Szívátültetést tavaly 52 alkalommal végeztek, ebből az SE Városmajor Szív- és Érgyógyászati Klinikáján 44-et, nyolcat pedig a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézetben.

Az Országos Onkológiai Intézet bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkas-sebészeti Klinikán 11 tüdőátültetést végeztek tavaly. Szintén tizenegy esetben történt kombinált vese- és hasnyálmirigy-átültetés, kilenc műtétet a Semmelweis Egyetemen, kettőt pedig a Pécsi Tudományegyetemen végeztek. Májtranszplantációt 70 esetben végeztek tavaly.

Transzplantációs várólistán 2023-ban 1791 beteg fordult meg, 536 új beteg került fel várólistára, az év végén pedig 1248 beteg várakozott életmentő szervátültetésre.

A transzplantált betegek várakozási ideje a tüdőátültetés esetén volt a legrövidebb, 0,72 év. Szív- és májátültetésre átlagosan 0,84 és 0,87 évig várakoztak a betegek. A kombinált vese- és hasnyálmirigy átültetése esetén 2,79 év, valamint a vesetranszplantációnál 3,16 év volt az átlagos várakozási idő – közölte az OVSZ. (MTI)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik