Vizsgálati jelentés nélkül fejezte be munkáját a Fővárosi Közgyűlés BKV-ügyeket vizsgáló bizottsága, miután a testület csütörtöki ülésén szavazategyenlőség alakult ki abban a kérdésben: elfogadják-e a György István (Fidesz) elnök által beterjesztett jelentéstervezetet.
A szavazásra feltett javaslat úgy hangzott, hogy a bizottság elfogadja az elnök által készített és a testület szerdai ülésén kiosztott jelentéstervezetet, amelyhez – ha érkeznek – a kisebbségi véleményeket is csatolják. A javaslatot a fideszes és MDF-es képviselők támogatták, három képviselő tartózkodott, és ketten ellene szavaztak.
A bizottságnak a közgyűléstől kapott, 120 napra szóló mandátuma pénteken jár le.
A városházi vizsgálóbizottság jelentéstervezete szerint a főpolgármestert és helyetteseit, a várost vezető koalíciót, a BKV igazgatóságát, felügyelőbizottságát és volt vezérigazgatóit is felelősség terheli a BKV-botrányért. A tervezetet a bizottság fideszes elnöke állította össze, de az a szocialista tagok szerint elfogadhatatlan kitételeket is tartalmazott, véli az Index és a Népszabadság.
Hosszú névsor, terjedelmes bűnlajstrom
A BKV szekrényéből kidőlt számtalan csontváz miatt március 17-én ült össze először a Fővárosi Önkormányzat épületében a vizsgálóbizottság, mely a közlekedési vállalat zűrös ügyeivel kapcsolatban kívánta volna meghallgatni Hagyó Miklóst. A szocialista képviselő azonban az utolsó pillanatban mégis inkább úgy döntött, nem megy el a bizottsági meghallgatásra, arra hivatkozva, hogy György István fideszes bizottsági tag előző esti, a Duna tévében tett kijelentései akadályozzák az ügy objektív vizsgálatát.
Horváth Évát, Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes szóvivőjét a szóvivői munka mellett foglalkoztatták a BKV-nál, ahol azonban, mint Székelyné Pásztor Erzsébet, a BKV kommunikációs igazgatója mondta, sosem látták. Ennek ellenére fizetését felvette, 2009 augusztusi elbocsátását követően végkielégítést azonban nem kapott. A stop.hu oldal kisebbségi tulajdonosaként a Népszava online változatára is szemet vető Horváth Évát a rendőrség 2010 február 24-én bűnsegédként elkövetett hűtlen kezeléssel gyanúsítja.
Szerződések és Nokia-dobozok
Regőczi Miklós volt vezérigazgató-helyettest és Zelenák Tibort, a BKV egykori főosztályvezetőjét február 3-án hallgatták ki a nyomozók. A rendőrség szerint a volt vezérigazgató-helyettes 12 cég vonatkozásában mintegy 81 millió forint, Zelenák Tibor pedig 6 cég vonatkozásában több mint 30 millió forint vagyoni hátrányt okozott a közlekedési társaságnak. Mesterházy Ernő, Demszky Gábor egykori főtanácsadója február 5-én került házi őrizetbe. A gyanú szerint rábírta a BKV vezetőit arra, hogy vagyonkezelési kötelezettségüket megszegve indokolatlan és szükségtelen szolgáltatások igénybevételére vonatkozó szerződéseket kössenek.
Balogh Zsolt, a BKV korábbi megbízott vezérigazgatója március 7-én beszélt az azóta már hírhedtté vált Nokia-dobozos pénzátadásról a HírTV Kontraszt című műsorában. Balogh saját szavai szerint 15 millió forintot személyesen adott át Hagyónak egy Nokia telefon dobozában abból a pénzből, mely a Szentendrei HÉV utastájékoztató rendszerének többletkifizetéseiből származott. Az említett szolgáltatás rendszerbeállítására a BKV több mint 100 millió forintot fizetett ki.
Alig egy héttel később, március 13-án Antal Attila, a BKV másik ex-vezérigazgatója teregetett ki, ezúttal már Demszky Gábor főpolgármesterre terelve a felelősséget. Antal Attila nem említett olyan konkrét bűncselekményre utaló információkat, mint Balogh Zsolt, hanem úgy fogalmazott, előfordult, hogy Demszky Gábor felhívta és konkrét szerződések megkötésére utasította bizonyos cégekkel.
A főpolgármestert vádolja továbbá a 4-es metró kivitelezésének állapota miatt is. Antal főleg azt sérelmezi, hogy az építkezésnek sosem volt fővállalkozója, hanem „mindent szétszedtek külön szerződésekre, és ez magában hordozta a különféle alkuk lehetőségét”.
A közelmúltban kezdődött botránysorozat valószínűleg Hagyó Miklóst végérvényesen magával rántja. Az, hogy kiket húzhat még magával az örvény, attól is függ, hogy kiket neveznek még meg a már előzetesben lévő gyanúsítottak. Még ennél is érdekesebb lehet azonban, hogy kiket nem neveznek majd meg ezután sem.