Nagy Sándor makedón király, a többszörös olimpiai bajnok magyar úszó Hosszú Katinka, valamint Demi Moore és Robert Downey Jr. között van egy kevesek által ismert hasonlóság, mégpedig az, hogy a szemeik írisze más színű. Ez az úgynevezett heterokrómia, amely az emberiség kevesebb mint egy százalékát érinti – írja az IFLScience.
Leggyakrabban a teljes heterokrómiára esete áll fenn, amikor is az egyik írisz színe teljesen eltér a másiktól. A jelenségnek azonban vannak egyéb formái is. A részleges heterokrómia esetében az írisz egy részének színe eltér annak más részeitől, tehát egy szemben jelennek meg az eltérő színek. A centrális heterokrómia esetében a két szín egyazon íriszen belül jelentkezik.
A természetben azonban nemcsak az embereknél fedezhető ez a jelenség: gyakori a lovaknál, a macskáknál és a kutyáknál is, különösen a szibériai huskyknál, a border collieknál és dalmatáknál. Érdekesség, hogy még koalánál is észleltek heterokrómiát.
Mi okozza a heterokrómiát?
Egyszerűen fogalmazva a heterokrómia egy mutáció következménye, melynek részeként megváltozik a szemszínt befolyásoló gének DNS-szekvenciája. Ez történhet ismeretlen okokból, de akár szüleink is továbbadhatják nekünk öröklődés útján. Emellett azonban betegségek tüneteként is feltűnhet a heterokrómia.
Emellett ott van az 1-es típusú neurofibromatózis is, mely során az idegek mentén daganatok alakulnak ki. Ennek tüneteként is megjelenhet a heterokrómia. A heterokrómia különböző sérülések, daganatok, valamint a zöldhályog és az azt kezelő szemcseppek hatására is kialakulhat, így ha felnőtt élete során tűnne fel, érdemes vele orvoshoz fordulni.