Biztonsági emberek várták a Magyar Ügyvédi Kamara bejáratánál hétfőn Marczingós László ügyvédet, aki a saját fegyelmi tárgyalására érkezett a budapesti Szemere utcába. Az eseményről készült felvételeken látható, amint az ügyvéd a fegyelmi ügy vádlottjaként bejelentkezik a kamara kaputelefonján, majd az épületbe lépve két kopasz biztonsági ember várja a köztestület irodájának bejáratánál. A biztonságiak igazoltatni próbálták Marczingóst, mire dulakodás és szóváltás alakult ki a felek közt. A nem nyilvános tárgyalásra végül beengedték Marczingóst és az őt képviselő ügyvédet.
A jogászt több tucat, elsősorban devizahiteles tüntető kísérte, akik közül volt, aki maga is bement volna az ülésre, de ezt megakadályozták a biztonságiak, illetve később rendőrök is megjelentek. A jogszabályok szerint egyébként a fegyelmi tárgyalás nem nyilvános.
A történtekről érdeklődve megkerestük a Magyar Ügyvédi Kamara elnökét. Havasi Dezső elmondta, a biztonsági szolgálatot a kamara bízta meg, mert tartottak tőle, hogy a fegyelmi tanács tagjait, a munkatársakat inzultus érheti. Ugyanis – mint mondta – Marczingós László a Facebook-oldalán közölt – majd Havasi szerint törölt – olyan üzeneteket, amelyek arra utaltak: az ügyvéd szimpatizánsai is „mindenképpen bemennek” a fegyelmi tárgyalásra. A kamara elnöke közölte, amikor egy szimpatizáns tömeg megjelenik, akkor a rend fenntartásáról gondoskodni kell.
Az ügyvédi kamarának nyolc alkalmazottja van, köztük hat nő, és nincs rendfenntartó szervezetünk
– tette hozzá.
Megkérdeztük az elnöktől azt is, miért nem a rendőrséget értesítették, ha veszélyben érezték a munkatársakat. Erre Havasi Dezső azt mondta, a Magyar Ügyvédi Kamara egy köztestület, amely köteles gondoskodni a saját biztonságáról, de nem feltétlenül a rendőrség útján. Példaként említette, hogy egy bírósági eljárásra sem a terrorelhárítók vonulnak ki, illetve azt, hogy az áruházakban is van biztonsági szolgálat. Az elnök szerint, ha bejelentették volna a rendőrségnek, hogy inzultustól tartanak, akkor sem biztos, hogy a rendőrök kivonultak volna. Ugyanakkor jelezte, a rendőrség értesült arról, hogy mi készül, ugyanis a kamara rákérdezett arra, jelentettek-e be tüntetést a köztestület irodájához hétfőre. Erre egyébként nemleges választ kaptak.
Bánáti János korábbi kamarai elnök személyes véleménye egybecsengett Havasi Dezső álláspontjával. A volt elnök lapunknak elmondta, tudomása szerint az késztette a kamarát a biztonsági szolgálat megbízására, hogy Marczingós László előre jelezte, főként devizahiteleseket, ügyfeleit, volt ügyfeleit fogja felvonultatni a fegyelmi tárgyalására. Hangsúlyozta viszont, hogy a törvény értelmében a fegyelmi tárgyalás nem nyilvános. Elmondta, az ügyvédet nyilvánvalóan igazoltatni kellett a bejáratnál, hiszen az ő bejutását biztosítani kellett, azok viszont nem mehettek be, akik nem kaptak idézést. Magyarán: csak annak a bejutását biztosították, akit idéztek a tárgyalásra. Bánáti szerint szintén elegendő volt egy biztonsági szolgálatot megbízni, nem volt szükség a rendőrségre. Mint mondta, szerinte arányos és visszafogott intézkedés történt a kamara részéről.
Megkerestük Marczingós Lászlót is, aki úgy nyilatkozott, hogy szerinte az ügyvédi kamarának nem volt oka tartani a magyar állampolgárok agressziójától, de bármilyen vélt vagy valós aggodalom esetében transzparens módon bízhatott volna meg olyan biztonsági céget, amely nevében az eljáró személyek azonosíthatók legalább cégnév szerint. Úgy fogalmazott:
Egy ilyen megalapozatlan félelem sem ad arra magyarázatot, hogy a kamarai irodában miért volt jelen velem szemben 5–6 verőember megjelenésű férfi, és azok miért kontrollálták a személyes mozgásomat. Ugyanis fizikailag megakadályozták azt, hogy a kamara helyiségeit elhagyjam.
Végezetül – mondta – arra sem adott magyarázatot a kamara, hogy a „biztonsági emberek” fenyegető jelenlétében miként lehetett tisztességes úton megtartani egy fegyelmi eljárást, ahol jelezte is aggályait a félelmet gerjesztő helyzet miatt.