Az európai hódítók érkezéséig kukoricától az eperig mindenből erjesztettek alkoholos italokat az amerikai kontinens középső és déli részén, épp csak szőlőből nem jutott eszükbe. A spanyol telepesek aztán mindenhol megpróbálkoztak a tőkék telepítésével, és délen jelentősen nagyobb sikerrel jártak. Az első borvidékek Peruban és némiképp meglepő módon a fülledt klímájú Paraguayban virágoztak fel, de előbbinek egy XVII. századi földrengés és a felfutó gyapottermesztés, utóbbinak exportbonyodalmak mellett a dohány- és a kávéültetvények hozták el az alkonyát.
Mindebből Chile és a korábban is jelentős felvevőpiacnak számító Argentína borágazata jött ki jól: Chilébe a XIX. század közepén érkeztek meg a francia világfajták, Argentínában a vasútépítések és a dél-európai bevándorlási hullám emelték fel elsősorban Mendozát, és tették az országot a földrész első számú és a világ ötödik legnagyobb bortermelőjévé a XX. század elejére. Utóbbi pozíciót azóta is tartják, és
Az európai származású termesztők értelemszerűen nem a pampákat ültették tele szőlővel, az összes ismertebb borvidéknek az Andok két oldalának völgyei adnak otthont. Argentína legismertebb fajtája a francia eredetű, de nemzetközi sikerre innen vitt Malbec, amely testes, kiegyensúlyozott, bogyós gyümölcsös-kakaós íz- és illatvilágú borokat ad, errefelé jellemzően magas alkoholfokkal. Itt és Chilében is népszerű a Cabernet sauvignon is: az argentin végeredményt a skála érettebb, fülledtebb, lekvárosabb végét képviselő kaliforniaihoz szokás hasonlítani, az Andok óceán felőli oldalán húzódó, hűvösebb klímájú Chile kapcsán pedig Bordeaux-i párhuzamok merülnek fel. Chile népszerű fajtája az egészen a legutóbbi időkig Merlot-klónnak hitt, de valójában inkább a Cabernet franc-ra emlékeztető krémes és fűszeres, vörösCcarménère is – mint a név is sugallja, ez ugyancsak francia eredetű, de Európában kihalt.
Kik érkeznek Budapestre?
A szeptember 7. és 10. között, a Budai Várban zajló Budapest Borfesztivál vendége Dél-Amerika lesz: a két tradicionálisan erős újvilági borország, Argentína és Chile mellett brazil és uruguay-i különlegességek is kóstolhatók lesznek. Az alábbiakban ajánlunk néhány tippet, mit lesz érdemes megkóstolni, amire máskor ritkán nyílik Magyarországon alkalom.
Az Uco-völgyi (Mendoza) Bodegas Salentein ékköve a Malbec, a könnyűtől a markánsan hordóérlelt tételekig csak ebből a fajtából összeáll egy kóstolósor, de remélhetőleg hoznak vörös cuvée-ikből és Chardonnay-jükből is. A környék másik nagybirtoka a Portillo, akik a fajták argentin arcának könnyedebb oldalát mutatják meg. Az ugyancsak mendozai Achaval Ferrer „csodálatosan fanyar”-ként bemutatott Quimera cuvée-jében egyszerre kóstolhatók a környék jelentős vörös fajtájai, ez ugyanis egy Malbec-hangsúlyos házasítás Cabernet sauvignonnal és franc-nal, illetve Merlot-vel, de szintén náluk tesztelhető, hogy milyen a Carménère argentínai arca.
A San Juan-i Bodegas Callia több különböző völggyel dolgozik és ezek eltérő terroir-jának bemutatását tűzte ki célul. A Bodega Colomé a legidősebb argentin pincészet: még 8 év és 200 évesek lesznek, amely magaslati borokra szakosodott – a névadó ültetvény 2300 méteren fekszik, de termelnek szőlőt 3110 méteren is, ami világrekordnak számít. Malbec, Pinot noir és Sauvignon blanc fajtákon keresztül lehet a különlegesen koncentrált borokat adó koncepcióval ismerkedni.
A Calchaquí-völgy Salta tartományához tartozó részéről is hasonló magaslati borok érkeznek.
A Chile Maipo-völgyéből Antiyal (a Nap fia) az ország első biodinamikus pincészete. Alvaro Espinoza főborász munkássága a helyiek között etalonnak számít, a fenntarthatóság kiemelkedő helyi szószólója. Izgalmas vörös fajtaborait és cuvée-it maga a Rhône-völgyiekhez hasonlítja. A Colchauga-völgyi Caliterra chardonnay-t és Cauvignon blanc-t is kínál a már ismerős vörös fajták mellett. Az Aconcagua-völgyi Vina Errazuriz is komoly múltra néz vissza, 1870 óta aktív, elegáns vörös cuvée-kre, chardonnay-ra és különböző érleltségű Carménèrékre érdemes számítani. Földijük az Arboleda, ahol a földrész slágerfajtái mellett Syrah és Pinot noir is kóstolható.
Az óceánparti, de mérsékelt éghajlatúnak számító Uruguay-ból csupa kuriózum érkezik: a Bodega Garzón a komoly fajtaborokra szakosodott. A lilás Petit verdot egyszerre vaníliás és erdei gyümölcsös, a Tannat egyszerre tanninos és ásványos, aki teheti, keressen mellé egy komoly sültet, ahogy a fajta új hazájában szokás. A barackos-citrusos, jó savú Albarino az Ibériai-félszigettől távol sem hazudtolja meg a fajtát és a tenger gyümölcseiért kiált. Az olaszos-németes nevű chilei borász, Mario Geisse Brazíliában alapította meg a Vinícola Família Geisse pincészetet, amely a brazil pezsgő úttörőjének számít: Pinot noir és Chardonnay alapú, tradicionális pezsgőkkel lehet vendégeskedésük alkalmából ismerkedni.
Budapest Borfesztivál
A dél-amerikai borok mellett a hazai borászatok is kiemelkedő helyet kapnak a Borfesztivál programjában. A SPAR Magyarország 2007-ben lett a Budapest Borfesztivál fő támogatója. A vállalat évtizedek óta támogatja a hazai borkultúrát, a magyar agrárium legfontosabb produktumait, a magyar borokat és borászatokat. A SPAR Borplaccon pénteken és szombaton 17:30 órától a legkiemelkedőbb hazai borászatok képviselői beszélgetnek a hazai pezsgőkészítésről rejtelmeiről, a fogyasztási szokásokról, illetve a Balatoni borrégió kincseiről. Szeptember 8-án, pénteken a magyar tenger borvidékeinek jellemző fajtáiról, nedűiről folytatnak eszmecserét a Feind Pincészet, a Figula Pincészet, a Gilvesy Pincészet és a Laposa Birtok képviselői.