Egy friss tanulmány alapján egymilliárd ember halhat meg a klímaváltozás következtében a következő évszázadban, ha 2100-ig a felmelegedés mértéke eléri vagy meghaladja a 2 Celsius-fokot – olvasható a Phys.orgon megjelent közleményben. Az áldozatok többnyire szegények lesznek, a felelősség pedig nagyrészt a gazdagabb rétegeket terheli majd.
Az olaj- és gázipar, amely a világ legjövedelmezőbb és legerősebb ágazatai közé tartozik, közvetlenül és közvetve a szén-dioxid-kibocsátás több mint 40 százalékát okozza. Az emisszió következtében drasztikusan átalakul a bolygó klímája, ami emberek millióit veszélyezteti.
A friss publikációban a szakértők agresszív energiapolitikai lépéseket javasolnak a kibocsátás azonnali és jelentős csökkentése érdekében. „Az ilyen tömeges halálozás egyértelműen elfogadhatatlan. Ez tényleg elég ijesztő, különösen a gyermekeink számára” – mondta Joshua Pearce, a Nyugat-Ontariói Egyetem munkatársa és a tanulmány egyik szerzője.
Mint a szakértő kiemelte: a klímakutatók általában a konzervatív forgatókönyveket ismertetik, hogy ne tűnjenek túl baljósnak. „Mi is ezt tettük itt, és még így sem fest túl jól a helyzet” – nyilatkozta.
Azonnali lépések szükségesek
A kutatók több mint 180 vonatkozó tanulmányt elemeztek, és arra jutottak, hogy a szakirodalom szerint minden 1000 tonna elégetett szén egy korai halálesetet idéz elő.
Ha komolyan vesszük az 1000 tonnás szabályról szóló tudományos konszenzust, és végigfuttatjuk a számokat, akkor az antropogén globális felmelegedés egymilliárd idő előtti halálozást jelent a következő évszázadban.
Egyértelműen cselekednünk kell, és gyorsan kell lépnünk” – emelte ki Pearce.
A szakértők szerint az éghajlati átalakulás mérséklésének négy főbb területet kellene priorizálnia.
- Az energiatakarékosság és hatékonyság javítása, valamint az energia ésszerű felhasználása, amelyet az ipari, mezőgazdasági, közlekedési, lakossági és háztartási fogyasztókra vonatkozó kormányzati programok támogatnak.
- A magas széntartalmú tüzelőanyagok (szén, kőolaj és földgáz) teljes lecserélése megújuló energiaforrásokból, például vízenergiából, szélből, geotermikus energiából, biomasszából és napenergiából származó nulla széntartalmú energiahordozókra (például hidrogénre vagy villamosságra).
- A szénhulladék-kezelési technológiák fejlesztése, valamint a szén-dioxid természetes megkötése és tárolása.
- A szén-dioxid-ösztönzők szén-dioxid-adókra való cserélése.
„Hogy világos legyen, a jövő pontos előrejelzése nehéz. Az 1000 tonnás szabály csak egy nagyságrendi becslés. Az okozott halálesetek száma valószínűleg 1000 tonnánként egy tized ember és tíz ember között lesz” – állapította meg Pearce. Mint hozzátette, ettől függetlenül gyors intézkedésre van szükség.