Adél 16 éves nagykamasz, hónapokkal ezelőtt eldöntötte, hogy nem eszik többé húst és tojást, mert sajnálja az állatokat. Édesanyja hiába próbálja meggyőzni, Adél hajthatatlan, és szinte alig eszik valamit. A szegényes étrend miatt a nagylány elkezdte nagyon gyengének érezni magát. Hullott a haja, fakó lett a bőre. Az iskolában kevésbé tudott koncentrálni, fáradt volt, kimerült és sokszor szédült. Odáig fajult a dolog, hogy már a tanárai is felhívták az anyja figyelmét arra, hogy valami nem stimmel az addig mindig jó erőben lévő tanítvánnyal. Kata, Adél anyukája sejtette, hogy a szegényes étrend lehet a tünetek kiváltó oka. Éppen ezért orvoshoz fordultak, aki beállította a megfelelő vaspótlást Adél számára.
Ebből is látszik, hogy a vegetáriánusok vagy a vegánok, valamint a szigorú diétát tartók jobban kitettek annak a veszélynek, hogy vashiányuk alakul ki. Azért nem érezhetik magukat biztonságban, mert a növényi élelmiszerekből kevésbé szívódik fel a vas, hiába fogyasztanak gyakran magas vastartalmú növényeket, csonthéjas gyümölcsöket. Éppen ezért fontos odafigyelni az étrend összeállítására, a megfelelő mennyiségű vasat tartalmazó ételek rendszeres fogyasztására vagy a vaspótlásra, hiszen a vas fontos ásványi anyag, amely szerepet játszik az oxigén szállításában, valamint a sejtek és szövetek normális működésében.
Tippek: mit, mivel, mennyit egyen a gyerek
Reggelire adjunk a gyermeknek teljes kiőrlésű gabonafélét. Sokan ódzkodnak a zabkásától, pedig ha magunk készítjük el a gyermeknek, sok-sok gyümölccsel, akkor az igazán finom és egészséges reggeli lehet. A zabkását egy kisebb befőttesüvegbe is eltehetjük, ha nincs idő otthon elfogyasztani az ételt.
Tízóraira tejtermékek, különösen juh- és kecsketejből készült ételek ajánlottak.
Amennyiben az ebéd közétkeztetésben megoldott, érdemes vacsorára hétköznap is néha halat készíteni. Vagy a kedvenc húsételével rukkolni elő, illetve szárazbab-, borsó- vagy lencsefőzeléket tenni az asztalra.
Idősek vaspótlása
Általánosságban elmondható, hogy egy felnőttnek mindennap 10-15 milligramm vasat kell bevinnie ahhoz, hogy a naponta természetesen veszített vasat pótolni tudja, de a pontos mennyiséget számos tényező befolyásolja. Az egyik az életkor. A gyerekeknek és a tinédzsereknek sokkal több vasra van szükségük naponta az intenzív növekedés miatt. Az élsportolók esetén is kiemelten fontos a megfelelő vasbevitel, hiszen ők a nagyobb izommunka miatt eleve több vasat igényelnek, míg az izzadás során rengeteg értékes nyomelemet és ásványi anyagot, így vasat is veszítenek. A termékeny korú és a várandós nők szervezetének szintén több vasra van szüksége.
Az idő sajnos nyomot hagy az emberen: nemcsak a ráncok jelennek meg, hanem a szervezet minden része elhasználódik. Az idősek szervezete kevésbé tolerálja a vashiányt, mint a fiataloké. Általában kevesebb vassal rendelkeznek, és a vasszintjük gyakran csökken az életkor előrehaladtával. Az időskori vashiány általában komolyabb betegségek kísérő tünetegyüttese. A legtöbb esetben ez a bél- és gyomorvérzés egyik jele, amit akár daganat is okozhat, mivel a daganatos betegségek mindegyike krónikus vérszegénységgel jár együtt. Éppen ezért az életkor előrehaladtával egyre fontosabbá válnak a szűrővizsgálatok. Sokan anyagi okok miatt sem esznek megfelelően, így még kevesebb vas jut be a szervezetükbe.
Tipp: mindenképpen ajánlott számukra olyan magas vastartalmú vaspótló gyógyszer szedése, amelyet a gyógyszerek mellett is kényelmesen tudnak szedni, és nem kell azt éhgyomorra bevenniük.