Gazdaság

Orbán Viktor Kínával is versenyezne

A miniszterelnök szerint tavaly Magyarország tette a legtöbbet a versenyképesség növelése érdekében.

Magyarország azon európai országok közé tartozik, akinek még van esélye arra, hogy jelentősen újjászervezve saját államát versenyképessé váljon a termelés és a gazdasági növekedés tekintetében a világgazdaság feltörekvő régióival. Minden magyar gazdasági lépés ezt a célt szolgálja – mondta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Budapesten külföldi újságírók előtt.

A találkozó MTI-nek eljuttatott hangfelvétele szerint Orbán Viktor azt mondta: a feltörekvő világban tapasztalható termelési költségnövekedések és a Magyarországon kialakult termelési költségszint – ha ez utóbbi párosul pénzügyi fegyelemmel és munkaerőpiaci rugalmassággal – a termelési költségek tekintetében bármely országgal versenyképessé teheti Magyarországot. “Magyarországot versenyképessé akarom tenni még Kínával és Brazíliával is” – fogalmazott Orbán.

A miniszterelnök szerint Magyarország tette a legtöbbet a versenyképesség növelése érdekében 2010-ben: a kormány egyhavi nyugdíjcsökkentést hajtott végre, a nyugdíjkorhatárt 62-ről 65 évre emelték és zárolták a minisztériumi kiadásokat is, de a költségvetési hiány ezután még mindig 7,5 százalék volt. Ezért volt szükség a kormányfő szerint a bankadó, a szektorális adók és a nyugdíjreform bevezetésére. Ezek hatására a legfrissebb adatok szerint 3,8 százalék volt a 2010-es költségvetési hiány. Ebből a központi költségvetésé 3,3 százalék, a fennmaradó 0,5 százalék pedig az önkormányzatoké – mondta Orbán.

A kormányfő elsődleges célnak nevezte, hogy a ciklus végére – 2014-re – a mostani 80 százalékról 70-73 százalékra csökkenjen az államadósság, ennek első lépéseként 2011-ben Svédország mellett Magyarország lesz az egyetlen uniós tagállam, amely csökkenti az államadósságot.

Orbán szerint a következő évben “mintaértékű és külföldi országok számára is tanulságos strukturális átalakításokba” kezd a kormány például a nyugdíjrendszer, vagy az oktatás, a szakképzési rendszer esetében.

A kormányfő szerint Magyarországot két alkalommal tették tönkre: 1989-re és 2009-re, amikor mindkét esetben az államadósságot annyira megnövelték, hogy az agyonnyomja az országot. Éppen ezért a kormányfő “Európában ismert, de annál szigorúbb közpénzügyi fejezetet” szeretne az alkotmányba. Ennek célja, hogy korlátok közé szorítsa a költségvetési hiányt és az államadósság mértékét – legfeljebb 50 százalékra – és tisztázza a mechanizmust, hogy ha ezeket nem tartják be, akkor milyen alkotmányos mechanizmusok lépnek életbe. “Én személyesen ezen dolgozom, nem is állok rosszul” – mondta Orbán Viktor.

Arra a kérdésre, hogy mit szól ahhoz, hogy Putyin orosz miniszterelnökhöz hasonlítják a külföldi sajtóban, Orbán úgy válaszolt: 1998 és 2002 között Hitlerhez hasonlították, most pedig Putyinhoz és a fehérorosz államfőhöz, holott Magyarországon többpárti, demokratikus választások útján lehet elnyerni a hatalmat és senki nem kérdőjelezte meg a választások eredményeit. “Magyarországgal szemben sértésnek tartom az ilyen összevetéseket” – fogalmazott Orbán.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik