Az Európai Unióban 2020-ban a 15-29 éves fiatalok 7 százalékát érintette a súlyos anyagi, szociális nélkülözés. Ez az előző évihez képest 2 százalékpontos emelkedést jelentett. A rászorultság aránya a teljes lakosságon belül is 7 százalékos volt – írta az Eurostat.
A második helyen Bulgária (21%) állt, a harmadikon Görögország (16%), majd fej fej mellett Írország és Magyarország következett 10 százalék alatti aránnyal.
A rendelkezésre álló adatok alapján ugyanakkor 3% alatti aránnyal büszkélkedhet 11 ország (Luxemburg, Horvátország, Észtország, Finnország, Szlovénia, Lengyelország, Hollandia, Csehország, Ciprus, Svédország és Ausztria).
Az Eurostat a 2020-as és 2019-es adatok összevetése alapján arra jutott, hogy a román, ír és német fiatalok helyzete romlott egy éven belül leginkább, míg a szlovákoké javult a legtöbbet.
Magyar kutatók régóta jelzik azt a problémát, hogy aki szegény családba született, nagy eséllyel szegényként is éli le az életét, mert esélye sincs arra, hogy előbbre lépjen.