Azok a betegek, akik a megfertőződés első hetében öt specifikus tünettel küzdenek, nagyobb eséllyel szenvednek majd hosszú COVID-tól – írja a Study Finds. A Journal of the Royal Society of Medicine tudományos folyóiratban megjelent tanulmányt összefoglaló cikk szerint nem a betegség súlyossága, sem a kezelés hossza az árulkodó, hanem az, hogy valaki az első héten milyen tüneteket produkál.
A Birminghami Egyetem kutatói szerint a koronavírus-fertőzés leggyakoribb tíz tünete a következő:
- fáradékonyság,
- légszomj,
- izomfájdalom,
- köhögés,
- ízületi fájdalom,
- mellkasi fájdalom,
- fejfájás,
- hasmenés,
- az ízlelés és szaglás elvesztése.
Ha ezek közül valakinél az első héten legalább öt jelentkezik, nagy eséllyel indul a hosszú COVID felé is.
A szakértők megjegyezték, hogy egyelőre nem tudni pontosan, min múlik, ki szenved még hónapokon keresztül is a fertőzés utóhatásaitól, és azt sem, hogy milyen immunológiai folyamatok zajlanak le ilyenkor a szervezetben. Egy korábbi, szintén friss kutatás több mint 200 tünetét találta a hosszú COVID-nak, így többek között a vizuális hallucinációt, a remegést, a viszkető bőrt, a menstruációs ciklus megváltozását, a szexuális diszfunkciót, a szívdobogást, a vizelettartási problémákat, az övsömört, az emlékezetvesztést, látási problémákat, hasmenést és a fülzúgást.
A korábbi, járványt okozó koronavírusoknak is hasonló hosszú távú következményeik voltak: mind a SARS, mind a MERS esetében találtak olyan betegeket, akik fél évvel a gyógyulás után is nyögték a tüneteket.