Messiék büntetőkkel nyertek, argentin-német döntő a vb-n

A dél-amerikai válogatott gyenge 0-0 után vívta ki a döntős szereplést.

Kedden Németország lemosta a pályáról Brazíliát, hiszen Müllerék történelmi csapást mértek a házigazdákra. Szerdán így a kérdés az volt, hogy összejön-e az európai döntő, vagy Argentína megmenti a dél-amerikai együttesek becsületét, és sikerül továbbjutni Hollandia ellen.

A két együttes mérkőzése elképesztően gyenge focit hozott, a két félidőben szinte alig akadt helyzet, az egyetlen igazi ziccert is a 91. percben alakították ki a narancsmezesek, ám amikor Robben már lőtt volna az ötös sarkáról, Mascherano szögletre mentett.

A rendes játékidőben egyébként az argentinok voltak aktívabbak, de a kétszer 15 perc során is többet tettek a győzelemért, bár ez annyiban merült ki, hogy többször vállalkoztak lövésre, de ezt is nagyobb helyzet nélkül.

Fotó: Europress Fotóügynökség

Mivel Louis Van Gaal a 96. percben kihasználta utolsó cserelehetőségét, így ezúttal nem küldhette pályára Tim Krult, a tizenegyesölőt, mint tette azt Costa Rica ellen, ezért Cillessenre hárult a feladat, hogy a büntetők során a kapuban álljon.

A hollandok, pontosabban Vlaar rögtön az első lövésnél hibázott, majd 2-1-es argentin vezetésnél Sneijder lövését is megfogta Romero.

A negyedik körben Kuyt életben tartotta a holland reményeket, de mivel Maxi Rodriguez a holland kapus segítségével végül betalált, így Argentína megnyerte a találkozót, és bejutott a vb-döntőbe.

Az 1978-ban és 1986-ban is vb-győztes argentinok – akik még soha nem kaptak ki vb-elődöntőben – 1990 után játszhatnak újra világbajnoki döntőt. Akkor az olaszországi torna római fináléjában éppen a németektől kaptak ki.

A torna bronzmeccsét, a Brazília-Hollandia összecsapást szombaton 22, az Argentína-Németország finálét pedig vasárnap 21 órától rendezik.

Eredmény – labdarúgó-világbajnokság, elődöntő

Hollandia – Argentína 0-1 – büntetőkkel 2-4
Arena de Sao Paulo, Sao Paulo, vezeti: Cuneyt Cakir (török)

Hollandia: Cillessen – de Vrij, Vlaar, Martins-Indi (Janmaat, 46.), Blind – de Jong (Clasie, 62.), Wijnaldum – Kuyt, Sneijder, Robben – van Persie (Huntelaar, 96.).

Argentína: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Mascherano, Biglia, Perez (Palacio, 81.) – Messi, Lavezzi (Rodriguez, 100.), Higuaín (Agüero, 81.).

Sárga lap: Martins-Indi (44.), Huntelaar (104.) illetve Demichelis (48.)

ARGENTÍNA BEJUTOTT A DÖNTŐBE!

Maxi Rodriguez a léc alá, de úgy, hogy Cillessen hozzáért! 4-2!

A hollandok kezdtek, de Romero megfogta Vlaar büntetőjét! 0-0

Jönnek a tizenegyesek, ezúttal nem Krul, hanem Cillessen védi majd a holland kaput.

HOSSZABBÍTÁS, 1. FÉLIDŐ

120. PERC: Vége, jönnek a büntetők!

119. PERC: Hosszú idő után holland lövés, de veszélytelen.

117. PERC: Maxi Rodriguez gyenge lövését fogta a holland kapus!

115. PERC: Meccslabda!!! Mi maradt ki! Palacióra nem figyeltek a védők, majd 11 méterről suta mozdulattal fejelt, de pont Cillessen kezébe.

109. PERC: De Vrij gondolt egyet, jó 35 méterről kapura szúrta a labdát. Métereket tévedett, de legalább láttunk egy lövést, ez is valami.

106. PERC: Az utolsó 15 perc következik. Ha nincs döntés, jönnek a büntetők.

105. PERC: Hát ez ennyi volt, eseménytelen 15 perc…

104. PERC: Huntelaar kapott sárgát, miután lerántotta Mascheranót.

100. PERC: A meccs utolsó cseréjével Lavezzi le, Maxi Rodriguez pedig be.

97. PERC: Na, Robben megvillant, három védő között tolta meg a labdát, de szöglet lett az akció vége.

96. PERC: Eltelt öt perc, lényegi történés nélkül. Közben Van Persie lejött, helyette Huntelaar a pályán.

91. PERC: Az argentinok indították útjára a labdát. Nem úgy tűnik 90 perc után, hogy lesz gól ezen a meccsen.

2. FÉLIDŐ

90+3. PERC: Vége a rendes játékidőnek, következik a kétszer 15 perc hosszabbítás.

90+1. PERC: Egy nagy helyzet! Sneijder kiváló labdát adott Robbennek, betört a tizenhatoson belülre, majd közelről lőtt volna, de az utolsó pillanatban Mascherano szögletre mentett.

87. PERC: Az utolsó percekben lüktet a meccs, kisebb helyzet itt is, ott is.

84. PERC: Rojo távolról küldte kapura a labdát, Cillessen viszont ezt könnyen fogta.

81. PERC: Kettőt cserélnek az argentinok: Perez helyére Palacio, Higuain helyére pedig Agüero érkezett.

76. PERC: Higuain becsúszva az oldalhálóba vágta a labdát, de les miatt egyébként sem ért volna a gól.

74. PERC: Van Persie méteres lesről, háttal húzta kapura a labdát.

73. PERC: Messi csúnyán elrontott egy szabadrúgást. Nagyon nem megy ma neki a foci, de igazából a torna többi meccsén sem villogott túlságosan.

70. PERC: Egy pillanatra kihagyott a holland védelem, a dél-amerikaiak azonnal ziccerbe is kerültek, de a lövés előtt végül tisztáztak a narancsmezesek.

67. PERC: Ezúttal Janmaat maradt lent, megint egy összefejelés után.

62. PERC: Újabb holland csere, De Jong helyére Jordy Clasie állt be.

58. PERC: Huhú! Lavezzi adott középre, de vélhetően lesen kapta a labdát, majd Higuain nem találta el jól fejjel a játékszert.

56. PERC: A hollandok átvették az irányítást, de egyelőre helyzet nélkül. A nézük fütyülnek, ők is jobb meccsre számítottak.

52. PERC: Messi indult meg középen, de a tizenhatos előtt szerelni tudták. A Barcelona ásza ma sem villog túlságosan.

48. PERC: Demichelis is besárgult.

46. PERC: Elkezdődött a második felvonás. A hollandok változtattak a szünetben, Martins-Indi helyére Janmaat állt be.

Egy nem túl jó első 45 perc után 0-0-ra állnak a felek. Hamarosan folytatjuk.

1. FÉLIDŐ

45+2. PERC: Vége az első félidőnek.

45. PERC: A szabadrúgást Messi végezte el, de ez könnyű falat volt Cillessennek.

44. PERC: Megvan a meccs első sárgája, Martins-Indi kapta.

40. PERC: Adogatnak az argentinok, Hollandia pedig szorgosan védekezik. Ki lő itt ma gólt…

36. PERC: Leült a meccs, a hollandok kijöttek a szorításból, az argentinok pedig érthető módon nem akarnak túlságosan kinyílni hátul.

31. PERC: Egy szöglet után Romerónak kellett kiöklöznie a labdát.

29. PERC: Folytatódik a meccs, Mascheranót vissza is engedték a pályára.

27. PERC: Mascheranót kell ápolni a pálya középen, miután összefejelt Wijnaldummal.

24. PERC: Komoly ziccer! Egy szöglet után Garay bólintott közelről, de nem találta el a kaput.

22. PERC: Nagyon nyomnak Messiék, a holland védelem pedig nem mindig áll a helyzet magaslatán.

19. PERC: Szöglettel jöttek az argentinok, hiszen egy középre tett labdát Blind rúgott ki Higuain elől. A sarokrúgás nem volt veszélyes.

17. PERC: Egyelőre jobbak és veszélyesebbek az argentinok, de gól még nincs.

15. PERC: A szabadrúgást Messi 17 méterről tűzte kapura, de Cillessen hárítani tudott. Az eddigi legnagyobb ziccer a meccsen.

14. PERC: Higuain parádés passzal indította Perezt, aki megindult a tizenhatos felé, de összeakasztották a lábát.

13. PERC: Sneijder kapásból tüzelt 20 méterről, de nem találta el jól a labdát, így kapu mellé durrantott.

11. PERC: Lavezzi tekert középre egy szabadrúgást, de a védők tisztáztak.

9. PERC: Messit borították fel a tizenhatos vonala előtt, de a török játékvezető szerint nem történt szabálytalanság.

6. PERC: Az első helyzetet a hollandok alakították ki, de Robben lesen volt, így szabadrúgás kifelé.

3. PERC: Egyelőre a hollandoknál van többet a labda, de ez még semmit sem jelent.

1. PERC: Elkezdődött a mérkőzés, Messiék indították útjára a labdát. A dél-amerikaiak szokásos kék-fehér csíkos mezükben játszanak, Hollandia pedig narancs mezben, fehér nadrágban.

Ráadásul a meccs gyászszünettel kezdődött.

Az argentinok fekete karszalaggal lépnek ma pályára, Alfredo Di Stefano tiszteletére. A Real Madrid kiválósága hétfőn hunyt el.

Sao Paulóban már a himnuszok szólnak, hamarosan kezdünk!

Előzetes: A két válogatott több fontos csatát vívott már egymással: az egyik legkiemelkedőbb az 1978-as Buenos Aires-i finálé, amely csak késve kezdődött el, a házigazda argentinok ugyanis kifogásolták, hogy Rene van de Kerkhof, a hollandok játékosa sérült karján gipszet visel, végül azonban pályára léphetett.

Mindkét gárda korábban elsöprő erejű támadójátékáról volt híres, a mostani világbajnokságon azonban mind a hollandok, mind az argentinok – ahogyan egyébként a csapatok jelentős része is – elsősorban a biztonságos védekezésre épít.

Közös mindkét gárdában, hogy Brazíliában nehézségek árán jutott az elődöntőbe. Az argentinok a belgákat Ángel Di María 118. percben szerzett góljával győzték le, ráadásul a Real Madrid szélsője combizomsérülést szenvedett, így az ő játékára nem számíthat Alejandro Sabella szövetségi kapitány.

A hollandok Costa Rica csapatával találkoztak a legjobb nyolc között és csak büntetőpárbajban harcolták ki a továbbjutást. A találkozó kulcsmomentuma az volt, amikor Louis van Gaal, a hollandok szövetségi kapitánya az utolsó percben kapust cserélt, így a 11-eseknél Jasper Cillessen helyett már Tim Krul állt a gólvonalon, s ez utólag nyerő húzásnak bizonyult.

A hollandok sorozatban másodszor juthatnak be a világbajnokság döntőjébe, míg az argentinok 1990 után játszhatnának újra finálét.