Kultúra

Ha az EU nem lép, Európa a streaming-szolgáltatók kulturális gyarmatává válik

Legalábbis ettől féltik neves európai filmrendezők a kontinenst, és az Európai Uniót az ellenük való fellépésre szólítja fel.

A streaming-szolgáltatók elleni fellépésre szólította fel az Európai Uniót több mint egy tucat neves európai filmes Pedro Almodóvar spanyol és Luc Dardenne francia filmrendező vezetésével. Szerdai levelükben találkozóra hívták Thierry Bretont, az Európai Bizottság belső piacért felelős biztosát.

A filmesek, köztük a román Cristian Mungiu figyelmeztetése szerint Európa „az Egyesült Államok és Kína gyarmatává” válik, ha kultúráját nem védi meg a „nem európai digitális óriásoktól”. Ezek az óriások pedig a Google, az Amazon, a Facebook, az Apple és a Netflix, mely csapatot a cégek kezdőbetűi alapján GAFAN néven rövidítik. Almodóvarék szerint ezek a cégek ma már nagyobb kulturális befolyással bírnak, mint bármely ország vagy vállalat valaha, ráadásul ezen cégek csak erősödtek a járványkrízis alatt.

A koronavírus miatti korlátozások lehetővé tették számukra, hogy még vagyonosabbá váljanak, mint valaha, miközben más országok és szórakoztatóiparuk összeomlott. Az adózás elkerülésével a GAFAN cégei nagyon kevéssé járultak hozzá a kórházak, az oktatás és az európai demokráciák egyéb létfontosságú intézményeinek támogatásához

– írták a rendezők, felszólítva az Európai Uniót, hogy hozzon szigorú szabályozásokat. Felhívták a figyelmet az 1990-ben megfogalmazott, az európai filmipart és más kulturális alkotásokat kvótákkal és egyéb eszközökkel védő „kulturális kivételezés” elvére, amelyet már 183 ország alkalmaz. Szerintük jó példa az elv hatékonyságára és „a világot gazdagabbá tévő voltára” az Élősködők című, az Oscar- és a cannes-i Arany Pálma-díjat elnyerő dél-koreai film sikere.

Kiemelt kép: Getty Images

Ajánlott videó

Olvasói sztorik