Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) szerint egy 3500 éves, két emberi figurát ábrázoló agyagtáblácskát talált egy hatéves fiú Dél-Izraelben, a gázai határ közelében – írja az MTI. A Niri nevű kibucban élő Imri Elja családjával márciusban kirándult, amikor a Tel Dzsema régészeti parkban, néhány kilométerre a Gázai övezet határától egy kicsi agyagtáblácskára lett figyelmes egy homokdűnén.
A kisfiú szülei értesítették az IAA-t, a hatóság munkatársai megállapították, hogy rendkívül egyedi, Izraelben szinte példátlan leletet találtak. A táblácska valószínűleg a késő bronzkorban, körülbelül 3500 évvel ezelőtt készült, és talán egy nagyobb jelenet részlete volt egykor.
A régészek szerint a korabeli Közel-Keleten gyakori ábrázolási módot alkalmazott az alkotó, a fogoly kezének megkötése sokszor megjelenik az Egyiptomban és a Sínai-tenger északi részén azonosított tárgyakon. A domborművön a fogva tartónak dús göndör haja van, és jóval testesebb a másik alaknál.
Az izraeli tudósok Tel Dzsemát általában a fontos kánaáni Jarsza várossal azonosítják, amely konfliktusokba keveredett a közeli Gázával, Askelónnal, Lákissal és talán a Negev-sivatag nomád törzseivel. A táblácskán látható jelenet általában győzelmi felvonulásokon zajlott, az uralkodó ellenségei fölött aratott diadalát jelezte. A kicsiny agyagdarab segítségével a régészek jobban megérthetik az időszámítás előtti 2. évezred közepének, a kánaáni kornak a helyi viszonyait.