Belföld

Vádemelés a mérgező fűszerpaprika ügyében

Elsőként a múlt ősszel kirobbant fűszerpaprikaügyben alkalmazza az ügyészség a 2004 májusa óta hatályos, a gazdasági társaságokkal szemben elrendelhető büntetőjogi intézkedésekről szóló törvényt - közölte a Népszabadsággal Bács-Kiskun megye főügyésze.

Tavaly szeptemberben a Kecskeméti Városi Ügyészség rendelt el elsőként nyomozást ismeretlen tettesek ellen, miután kiderült: egyes kalocsai és szegedi fűszerpaprika-őrlemények a megengedettnél nagyobb mennyiségben tartalmaznak aflatoxint és ochatoxint. Mindként toxinfajta mérgező, rákkeltő.

A múlt héten a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség vádat emelt a megyében működő két cég, a Kalocsai Fűszerpaprika Rt. vezérigazgatója, termelési és kereskedelmi igazgatója, valamint a Sükösdi Házipaprika Kft. ügyvezetője ellen „visszaélés ártalmas közfogyasztású termékkel”, továbbá „a fogyasztók megtévesztésének” bűntettéért. Nánási László, Bács-Kiskun megye főügyésze elmondta: a kalocsai cég brazil és spanyol, a sükösdi pedig dél-afrikai eredetű fűszerpaprikával javította föl a szokottnál kisebb mennyiségű és gyengébb minőségű hazai termést.

Az ügyészség vádirata szerint a két cég vezetői megtévesztették a vevőket azzal: nem tüntették fel a forgalomba hozott őrlemény csomagolásán, hogy az kilenc és 50 százalék közötti mértékben külföldi fűszerpaprikát is tartalmaz. Vásárlóik így abban a hitben voltak, hogy az őrlemény kizárólag a kalocsai, illetve a szegedi termőterületekről származik.

A visszaélés ártalmas közfogyasztású termékkel bűncselekményt azzal követték el, hogy tudtak róla: mérgező anyaggal szennyezett terméket hoznak forgalomba. A múlt ősszel kirobbant paprikabotrányban érintett két Csongrád megyei székhelyű cég, a Szegedi Paprikaipari Rt. és az ugyancsak szegedi Rubin Paprika Kft. ügyében a Csongrád megyei főügyészség még nem emelt vádat, noha a Nemzeti Nyomozó Iroda annak a két társaságnak az ügyében is vádemelési javaslattal zárta le a nyomozást. (Az érintett cégek vitatják a laboratóriumok akkreditációját.)

Nánási László szerint az a tény, hogy a már megvádolt vezetők egy eredetvédett hungarikum minőségét és hírnevét rontották, büntetőjogi szempontból nem minősítő körülmény, a bíróság azonban a büntetés mértékének megállapításakor ezt a körülményt is mérlegelheti.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik