Élet-Stílus

Bizseregnek az ujjai? Súlyos károsodást jelezhet!

A kezünk elzsibbad, a hüvelykujjunk elgyengült: ha figyelmen kívül hagyja a jeleket, akár maradandó izom- és idegkárosodásokkal is szembesülhet.

Vannak előrehaladott stádiumban lévő betegek, akik már az ujjaikat is nehezen használják, mert azok teljesen elzsibbadtak, gyakorlatilag bénák. Ezért nem tudnak erősen megragadni tárgyakat, egy virágcsokrot sem tudnak átkötni, mert nincs erő a kezükben. A kéztőalagút-szindrómáról a HáziPatika.com is írt már korábban, most pedig a Spiegel Online vette elő a problémát.

Valójában minden tizedik német ismeri ugyanis a szindrómát. Nőket háromszor gyakrabban érint a probléma, mint férfiakat. A gondok általában 40-70 éves kor között kezdődnek.

Az elején még főleg éjszaka jelentkeznek a tünetek. Az érintettek felébrednek, mert a kezük a felkarjukig fáj, illetve a karjuk elzsibbadt. Amikor megrázzák a karjukat, eltűnik a fájdalom, s megint bizseregni kezd a kezük.

Kép forrása: Thinkstock

A Canalis carpi, a kéztőalagút egy szűk csatorna, amelyet a kéztőcsontok és egy erős szalag a csukló magasságában képez.

A szalag, vagyis a “ligamentum carpi transversum” zárja le csatornává ezt az alagutat. (Ezt angol források flexor retinaculumnak is hívják.) A kéztőalagútban futnak az ujjak inai és a nervus medianus (egy fontos ideg), amely érzékeny, motorikus szálakból áll, illetve bizonyos kézizmok is, amelyek az ujjakat és a tenyeret mozgatják.

“Ha ezt az ideget a környezete folyamatosan nyomja vagy becsípődik, akkor károsodást szenved. Ekkor következnek a problémák” – mondta a Spiegel Online-nak Katrin Hahn neurológus, a berlini Charité klinika orvosa. Kezdetben a panaszok “szenzorosak”, vagyis a kéz bizsereg. Később további panaszok járulhatnak ehhez, méghozzá “motorikusak”, például a hüvelykujj ereje csökken.

Kíváncsi mi okozza a szindrómát? Olvassa el a folytatást a Házipatika oldalán!

Ajánlott videó

Olvasói sztorik