A politikus arról biztosította a 24 leggazdagabb orosz oligarchát, hogy támogatja azokat a kezdeményezéseket, amelyek értelmében a mindenkori orosz kormány nem vonhatná vissza a kilencvenes évek vitatott privatizációs döntéseit.
A Kremlben tartott megbeszélésen Putyin elmondta: olyan javaslatot akarnak életbe léptetni, amelynek szerint ezeket a privatizációs ügyleteket a jelenlegi tíz helyett csak három évig lehetne visszamenőleg a bíróságon megtámadni. Így akarják megakadályozni, hogy az állami tulajdonban lévő cégek 90-es évekbeli kiárusításával kapcsolatban támadásokat lehessen indítani az oligarchák és cégeik ellen. A kilencvenes években a legnagyobb orosz vállalatokat a valós ár töredékéért megszerző üzletemberek természetesen örömmel fogadták Putyin kijelentéseit.
Bűnösnek találták a Jukosz volt biztonsági főnökét
Alexej Picsugin egyike azoknak Jukosz vezetőnek, aki ellen per indult, és ő lehet az első, akinek az ügyében ítélet is születik. A férfit kétrendbeli gyilkossággal vádolják. Az egykori biztonsági főnök ügyvédei bejelentették, hogy fellebbeznek, mivel elmondásuk szerint semmilyen bizonyíték nem utal védencük bűnösségére. A vád szerint Picsugin még 2002-ben Szergej és Olga Gorin meggyilkolását szervezte meg. A férfi nem sokkal Mihail Hodorkovszkij Jukosz-vezér letartóztatása előtt elhagyta Oroszországot, és jelenleg Izraelben tartózkodik. Hasonló vádakkal korábban is indult már eljárás Picsugin ellen, de decemberben hirtelen megszakadt a tárgyalás, mivel egyértelművé vált, hogy nincsen elégséges bizonyíték a volt biztonsági főnök ellen.
Az elnök bejelentésének azonnali következményeként négy százalékkal emelkedtek az orosz részvények.
A bejelentés sokakat meglepett, de nem volt teljesen váratlan, hiszen már hetek óta keringenek olyan pletykák, amelyek szerint a Kreml mindenképpen magához akarja ragadni a politikai kezdeményezést, és javítani akar otthoni illetve külföldi megítélésén.
Az orosz gazdaság növekedése az utóbbi két hónapban megtorpant, részben amiatt, hogy külföldi cégek és befektetők kevesebb pénzt hoztak az országba a Jukosz-botrány miatt. Ráadásul megháromszorozódott az országból kimenekített tőke mértéke, és elérte a 7,9 milliárd dollárt.
“Hiszek abban, hogy a tervezett lépéseknek köszönhetően az üzleti élet szereplői nagyobb bizalommal tekintenek a jövőbe, és hosszú távú fejlesztési, illetve beruházási projektekbe kezdenek” – mondta Putyin a Kreml által nyilvánosságra hozott közlemény szerint.