Belföld

Új vezetés a Matáv montenegrói cégénél

A Matáv többségi tulajdonába került Telekom Montenegro részvényesi közgyűlése megválasztotta szerdán az új cégvezetést.

A 73 százalékos tulajdonjoggal rendelkező Matávnak hat képviselője került az új igazgatóbizottságba, míg egy embert juttatott be a testületbe az amerikai QVT befektetési alap, amely a montenegrói vállalat 12 – más hírek szerint 14 – százalékát birtokolja.

A régi igazgatótanács tagjai közül egy embert – a testület korábbi elnökét, Oleg Obradovicot – juttatta be a Matáv az új testületbe is. A magyar vállalat képviseletében részt vesz még Morvai Tamás, Kusta Pál, Tiszai Zoltán, Dankó Péter és Vinkler János is a testület munkájában. Hírek szerint Straub Elek, a Matáv (új nevén Magyar Telekom) elnöke szerdán tárgyalt Podgoricában Milo Djukanovic kormányfővel.

A közgyűlésen módosították a vállalat alapszabályát, amely az igazgatóbizottság tagjainak visszahívásáról rendelkezik. A helyi média szerint ezentúl a testület tagjainak leváltásához elegendő, ha a részvényesek legalább felének többsége döntl.

A Matáv – megnyerve a privatizációs pályázatot – 114 millió euróért vásárolta meg a montenegrói vállalatban az 51,12 százalékos állami részesedést, illetve 2,2 eurós részvényenkénti áron további 21,92 százalékos részesedést szerzett kisebbségi részvénytulajdonosoktól, a vételár 22,9 millió euró volt.

A magyar távközlési cég már ajánlatot tett a fennmaradó részvényekre 2,2 eurós részvényenkénti áron, a kormány pedig vállalta, hogy 0,3 eurót fizet minden részvényesnek, aki a Matávnak adja el értékpapírjait. A podgoricai értékpapír-bizottság várhatóan csütörtökön hagyja jóvá a Matáv nyilvános ajánlatát, és azonnal meghirdeti a részvényfelvásárlás kezdetét.

A kisebbségi részvényesek jelöltjeként Slavko Caric, a belgrádi Synergy Capital igazgatója került be a testületbe.

A Matáv március 15-én írta alá a szerződést a montenegrói kormánnyal a Telekom Montenegro többségi állami tulajdonrészének megvásárlásáról, és április elsején kifizette az 51,12 százalékos részesedés 114 millió eurós vételárát.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik