A szerdai bombatámadás ellenére sikeresen áthaladt a határon a sokat vitatott Kasmir tartományának indiai feléből a pakisztáni oldalra tartó történelmi buszjárat. A jármű az indiai Szrinagar városából indult el és miután átgördült a határon Muzzafarabadig vitte azt a 24 utast, aki családtagjait ment meglátogatni a határ túloldalára.
Manmohan Szingh
„A béke karavánja elindult és semmi sem állíthatja meg azt” – mondta a történelmi járműt személyesen útjára indító Manmohan Szingh indiai kormányfő, aki köszönetet mondott kollégájának, Pervez Musharraf pakisztáni elnöknek. Fél órával a szrinagari indulás után Kasmír pakisztáni részéről is elindult a viszontjárat. A két busz 54 utasa a megosztott tartomány két felét elválasztó Dzshelam folyónál találkozik. A folyamon átívelő hídon az utasok gyalog kelnek át, majd így buszt cserélve jutnak el úti céljukhoz.
A buszjárat történelmi elindítását megelőző napon, szerdán az indiai-pakisztáni közeledést rossz szemmel néző kasmíri lázadócsoportok fegyveres merényletet kíséreltek meg behatolva a kormány szrinagari vendégházába, ahol a járat leendő első utasait szállásolták el, a merénylőket azonban a biztonsági erők megölték.
A viszálykodás a többségében hinduk lakta szekularizált India és a katonai diktatúra vezetése alatt álló muszlim Pakisztán között azóta tart, hogy az előző század közepén a gyarmatosító angolok mielőtt elhagyták az országot, három részre szabdalták az egykori Indiát. A korábban Kelet-Pakisztánként „futó” Banglades sorsa a hetvenes évek elejére politikailag rendeződött, lakosai önálló államot alapíthattak, a kasmíri kérdést azonban azóta sem sikerült megnyugtató módon, véglegesen rendezni.
Kasmírban többségben vannak a muszlimok, ám a terület nagyobbik fele hivatalosan Indiához tartozik. Ráadásul a világ második legnépesebb országának vezetése nem véletlenül ragaszkodik az egykori kasmír királyság területéhez: számára az stratégiailag kiemelten fontos az India és Kína között hosszú évtizedek óta igen sok konfliktussal tarkított kapcsolat miatt.
Fotó: AP