Tavaly 1,3 milliárd euró értékű külföldi tőke érkezett Romániába, 2002-ben 1,21 milliárd, az idén 1,5 milliárd várható.
A WIIW a legutóbbi tanulmányában arra emlékeztetett, hogy Dél-Európa gazdasága 2001 óta gyorsabban bővül, mint az EU-tagjelölteké. A növekedés a kereskedelemben, a közlekedésben, a távközlésben és a pénzügyi szektorban a legszembetűnőbb.
A bécsi intézet Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) megbízásából készült elemzése leszögezte: miközben Lengyelországban, Szlovéniában, Csehországban, Magyarországon és Szlovákiában 2003-ban átlagosan 3 százalékos volt a gazdasági növekedés, Albániában, Bosznia-Hercegovinában, Bulgáriában, Horvátországban, Macedóniában, Romániában és Szerbia-Montenegróban 4 százalék körüli.
Ez azt jelenti, hogy a dél-európai térség egyre vonzóbb a külföldi befektetők szemében, bár a növekedést elsősorban a szolgáltatások adják.
A külföldi befektetők eddig főként bankok, távközlési cégek, kereskedelmi láncok, ital-, dohány- és cementipari cégek voltak, a folyamatban lévő privatizáció azonban újabb területeket is megnyithat a külföldi tőke előtt.
A tanulmány szerint a dél-európai országokban az egy főre jutó GDP 40 százalékkal marad el az öt közép-kelet-európai ország átlagától. Az ipari üzemek jó része elavult technológiával dolgozik, nem versenyképes. Ezért nagy reményeket fűznek a külföldi tőkéhez, amely eddig meglehetősen visszafogott volt a térségben.