Az ENSZ New York-i épületében Donald Trump közölte, már háború lenne Észak-Koreával, ha nem őt választják meg az Egyesült Államok elnökének. Azt állította, elődje, Barack Obama nagyon közel állt ahhoz, hogy háborút indítson Phenjan ellen.
Bár az amerikai szankciók hatályban vannak, Kim Dzsongun megállapodásra akar jutni, kettőjük jó kapcsolata miatt.
Jó kapcsolatunk van. Ő kedvel engem, én kedvelem őt, kijövünk egymással. Ő meg akar állapodni, én is meg akarok állapodni.
Trumpot az észak-koreai atommentesítés hatátideje nem érdekli.
Nem játszunk ilyet. Nem számít, ha két évbe, három évbe vagy öt hónapba telik.
Boldog, ha ők is boldogok
Trump arról is beszélt, hogy az izraeli-palesztin konfliktus bármilyen megoldására nyitott. Elfogadja az egyállami és a kétállami megoldást is.
Ha az izraeliek és a palesztinok egy államot akarnak, az rendben van nekem. Ha két államot akarnak, az is rendben van. Én boldog vagyok ha ők is boldogok.
Az elnök előzőleg Netanjahu izraeli miniszterelnöknek még a kétállami megoldás mellett érvelt, azt mondta, nagy álma, hogy még az első mandátuma idején megoldást találjanak a konfliktusra. Husam Zomlot, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet washingtoni nagykövete a kijelentést úgy értékelte, hogy Trump szavai ellentétesek az amerikai kormány pusztító tetteivel.
A Twitteren védte meg Idlíbet
Donald Trump szerint az is neki köszönhető, hogy elmaradt a szíriai Idlíb tartomány elleni offenzíva, amely egy Twitter-bejegyzése hatására hiúsult meg. Az elnöknek nagyjából egy hónapja, egy politikai gyűlésen egyik támogatója hozta fel a témát.
A nő közölte vele, hogy az irániak, oroszok és szíriaiak körbevették a tartományt, meg fogják ölni a testvérét és több millió embert azért, hogy megsemmisítsenek 25-30 ezer terroristát.
Trump elárulta, addig nem hallott Idlíbről, de miután a New York Timesban is megtalálta a történetet, szeptember 4-én a Twitteren figyelmeztette Oroszországot, Iránt és Szíriát, hogy
óriási humanitárius hibát követnének el, ha részt vennének ebben a potenciális tragédiában.
Utasította külügyminiszterét, nemzetbiztonsági tanácsadóját, hogy ne engedjék az offenzívát elindulni, tehát neki köszönhető, hogy a támadás elmaradt. Senki sem fogja ezt elismerni, de az emberek tudják, több szíriai köszönetet is mondott neki.
Idlíb ügyében Putyin orosz elnök és Erdogan török államfő egyezett meg Szocsiban egy demilitarizált ütközőövezetet létrehozásáról. (mti)
Kiemelt kép: Europress/AFP/Saul Loeb