Az Oxfordi Egyetem munkatársai először használták az evolúció elméletét arra, hogy előrejelzést adjanak a földönkívüliek külsejére és viselkedésére. A szakértők úgy vélik, hogy az idegenek fejlődésére olyan tényezők hatottak, mint amilyenek minket is befolyásoltak.
Sam Levin, a csapat tagja szerint az asztrobiológia egyik legfontosabb feladata, hogy előrejelzéseket adjon az idegenek megjelenésére. Ez azonban nehéz, ugyanis csupán a bolygónkon található életet ismerjük. A korábbi vizsgálatok során a szakértők a kémiából, a geológiából, a fizikából és a földi tapasztalatokból kiindulva próbálták leírni a földönkívülieket.
Levin szerint tanulmányuk új alternatívát kínál: az evolúciós elmélet használatát.
Ez egy hasznos megközelítés, ugyanis az elméleti előrejelzéseket olyan idegeneken is lehet alkalmazni, melyek például szilikon alapúak, nincs DNS-ük, és nitrogént lélegeznek
– mondta a kutató.
A szakértők a természetes kiválasztódást alapul véve vázolták a földön kívüli evolúciót.
A Földön az élet összetettségét a nagy evolúciós átmenetek alakították. Ezek az átmenetek akkor fordulnak elő, amikor organizmusok egy csoportja magasabb szintű létformává válik – erre példa a sejtek többsejtű létformákká történő összeállása. Mind az elméleti, mind a tapasztalati adatok azt mutatják, hogy extrém körülményekre van szükség a nagy átmenetek megjelenéséhez.
Az új tanulmány specifikus előrejelzéseket ad a bonyolult idegen organizmusok biológiájára.
Levin hozzátette, bár továbbra sem tudják, hogy pontosan miként néznek ki a földönkívüliek, az evolúció azonban jó eszköz a kép árnyalásához. A kutató szerint a nagy átmenetek miatt bizonyos szinten előrejelezhető a létformák fejlődése, ez alapján pedig az idegenek ránk hasonlítanak.
A szakértők úgy vélik, hogy a földönkívüliek különböző elemekből épülnek fel, az összetevők pedig együttműködnek a szervezet fenntartása érdekében.
Az új tanulmánynak köszönhetően egy lépéssel közelebb kerültünk annak megértéséhez, hogy milyenek is lehetnek az idegenek.
(Kiemelt kép: cosmin4000/Thinkstock)