Könyvesboltokban Karafiáth Orsolya új, negyedik regénye, a Szirén.
Sőt, klip is készült a műhöz Adj inni címmel, Faltay Csaba-Legát Tibor dalfeldolgozása.
A könyvben egy zenésznek – hegedűsnek – készülő, majd sikeres előadóművésszé váló fiatal, aztán egyre kevésbé fiatal lány/nő életét követhetjük végig.
melyben több generáción át öröklődik az alkoholbetegség. A kábulat szirénhangjainak a kis szirén sem tud ellenállni, neki is ez lesz a megoldás. És végül a kérdés is. Hogy fel tud-e állni. Tovább tud-e menni, és ha igen, melyik úton és milyen áron.
A dal eredeti verziója adott volt, Karafiáth több koncerten hallotta. És amikor a regénybéli lány, Anna alakja testet öltött benne, szinte hallotta, ahogy a hősnője elénekli. Eztán már csak találkoznia kellett Kézdy Lucával, a nagyszerű dzsesszhegedűssel és Petrik Andreával.
Karafiáth azt mondja:
Nagy kérdés volt, mi köré épüljön a film. Végül a színpad magányossága mellett döntöttünk. És hogy visszahozzuk a regénybéli kislány szorongásait is, aki mindig a fürdőszobába zárkózik gyakorolni és álmodozni. Tudtuk, hogy a kádat, az egyetlen helyet, ahol védettnek és teljesnek érezheti magát, valahogy bele kell komponálnunk a képbe. A videó persze erősen szimbolikus lett végül, álmokból és motívumokból építkező. Köszönöm a rendező-operatőr-vágó Oláh Gergely Máténak, aki a könyvek és írók nagy barátja, és több irodalmi projektben is benne volt már, hogy megértette a könyvemet és az üzenetemet, és ennek a szellemében hozta létre a közös művünket.
Azt is Karafiáthtól tudjuk, „a legnagyobb tét az volt, hogy a Zacher Gábor toxikológust, aki már legenda, és olyan szállóigék terjednek városszerte, hogy jó bulizást, csak nehogy a Zacher ébresszen, megnyerjük az ügynek”.
Sikerült.
„Ő is látta, hogy a dal és a klip nem öncélú. Talán felnyitja mások szemét is. Hogy aki iszik, aki alkoholista, az beteg. Szenvedélybeteg, függő. És a környezettől is függ, felépül-e.”