Idén az ország jó részének már volt része havazásban, az első hó meglepően korán, október elején érkezett, Kékestető 6-án már teljesen fehér volt. November közepén Írott-kőn már 25-30 centi esett, és legalább egy kis bemutató Budapestnek is jutott.
A nagy kérdés azonban attól a pillanattól kezdve, hogy a karácsony szelleme először megérintette az embert: fehér lesz-e a karácsony? Legalább szenteste hulljon nagy pelyhekben, legyen fehér a táj – egészen más úgy az ünnep hangulata. Még akkor is, ha a többség csak a bosszúságot látja benne. Torlaszok, csúszós utak, latyak, hideg…
Soknak kevés, kevésnek sok
Egy hétnél még picivel több van hátra december 24-éig, de az időjárás nem éppen a kiegyensúlyozott, kiszámítható arcát mutatja, bármi lehet még. Szerdán északon, majd az Alföldön havazott, helyenként 3-4 cm hó is hullott, míg nyugatabbra ónos eső, fagyott eső is esett.
A meteorológusok persze dolgoznak, számítógépeik ontják az információt, és ezek alapján az Időkép.hu folyamatosan frissülő aloldalon számol be róla, mennyi a fehér karácsony esélye.
De mikor számít fehérnek a karácsony? Mindenkinek más elképzelései lehetnek, ám “hivatalosan” akkor, ha december 24-én este nagyobb területet, országrészeket borít összefüggő hótakaró – egész Magyarországot tekintve ez nagyon ritka, legutóbb 2002-ben volt rá példa. Együk hozzá, az is elég lenne, ha szenteste kezdene el hullani, és lassan festené fehérre a tájat.
A biztos recept
Általánosságban a karácsonyi hó receptje, ha egy anticiklon megtelepszik Nyugat-, Északnyugat- Európa felett. Ez egyrészt megakadályozza az enyhe, óceáni levegő beáramlását a Kárpát-medence fölé, másrészt mivel az óramutató járásával megegyező irányban forog, hideg, sarkvidéki levegőt szállít fölénk.
Ha pedig keveredik a Földközi-tenger térségében jelen lévő, nedves levegővel, Magyarországon nagy eséllyel esik a hó.
Nem kell feltétlenül fagy
Mostanság repkednek a mínuszok, és amennyire most látszik, a jövő hét végéig meg is maradnak a fagyos éjszakák, a hőmérséklet nappal sem megy 3-4 fok fölé. Ez pedig pont elég, már csak csapadék kell.
Ha körülbelül öt centi hó leesne, az már kitartana akkor is, ha a tajafelszín hőmérséklete plusz 2-3 fok. Ilyenkor találkozunk a vizes, “tapadó” hóval, amelyből kiváló hógolyó és hóember készíthető. Amennyiben viszont a magasban hidegebb van és a felszínen is mínuszok uralkodnak, apró szemű hóval találkozunk, amelyben inkább a jégkristály szerkezetet érzékeljük – ez a “porhó”.
(Kiemelt kép: MTI/Varga György)