Szegeden, a Petőfi sugárúton a fák 40 százalékát hamarosan kivágják. “X” és “O” festett jelzésekkel látták el a Városüzemeltetési Iroda munkatársai és a környezetgazdák egy helyszíni szemle során a pusztulásra ítélt fákat. Az “X” jelenti a halálos ítéletet, az “O”-val megjelöltek életét meghagyják, miután megcsonkították őket. Ezt – az egyébként szükséges fanyesést – a közúti- és a villamosközlekedési űrszelvény, valamint a közterületi világítás biztosítása érdekében kell elvégezni, írta meg a Délmagyar.
A Magyar Kétfarkú Kutya Párt szegedi aktivistái egyik este lefestették és feldíszítették az érintett fákat, így tiltakoznak a kivágásuk ellen. Egy biciklilámpával megvilágítva a frissen festett fákat gyönyörű képek születtek.
Szegeden folyamatosan romlik a levegő minősége és csökken a zöldterületek aránya, ezért is aggasztó a fák elvesztése.
Körülbelül 50 fát fenyeget a fűrész a Dugonics tér és a Vám tér közötti szakaszon.
Egy fa nem olyan, mint egy oszlop, élőlény és egy csomó másik élőlény életének a helye, feltétele. Rengeteg port, zajt, UV-t szűr meg és oxigént termel.
Egy friss kimutatás alapján nemrég az is kiderült, hogy Szegeden egészségtelen a levegő a szálló por magas koncentrációja miatt.
A fák elhalásának egyik alapvető oka a kezeletlenség és a múltban ejtett szakszerűtlen beavatkozás.
Itt azonban lennének bőven menthető egyedek, az, hogy a koros fák erre a sorsra jutottak, az ápolás szisztematikus elmaradásának “köszönhető”.
Van olyan fa, aminek az alja taplós, ami azt jelenti, hogy bármikor kidőlhet, mert el van korhadva, ezt azonban nem jelölték meg kivágásra.
Arról, hogy vágásérett-e egy fa, erdőmérnököt érdemes megkérdezni.
A fakopp ultrahangos vizsgálat a fa törzséről ad képet, és választ arra, hogy a fa az adott koronaméretekkel kibírja-e a szél által kifejtett erőt.
Az eredmények alapján kisebb nyesések javítják a fa állapotát.
A húzásos favizsgálat során az állapítható meg, hogy egy adott szélerő kifordítja-e a fát a földből.
Szegeden fiatal fák ültetésével ígérik pótolni a kivágottak helyét, azonban laikusként is belátható, hogy egy 30-40 éves termetes fát egy csemete aligha fog kiváltani hosszú évekig.
A Greenpeace Magyarország szintén a fák kivágása ellen érvel, kiáltványukat itt olvashatja és írhatja alá.
Az aktivisták akciójukkal azt üzenik a városvezetésnek, hogy átgondolt zöldterület-kezelést és hiteles szakértői vizsgálatot szeretnének minden fa esetében.