Laklia Nándor – a Tűz és Jég útjai Trónok harca túrák szervezője meghívott minket – a Kapcsoljuk Westerost! Trónok harca kibeszélő háttérműsor készítőit – hogy teszteljük azt a túraprogramot, amiből már idén kettőt-hármat is szeretne szervezni Horvátországban, Spanyolországban és Máltán. Ja, és ha már ott vagyunk, ezúttal tényleg kapcsolhatnánk Westerost, történetesen Dubrovnik kikötőjéből, ami többek között Királyvárként és a Fekete Víz Öböl-béli csata helyszínéül szolgált.
Horvátország legfőbb turisztikai látványossága a tengerpart, a tengeri ételek és az átlagosan 180 cm-nél kezdődő embereken kívül néhány éve már az is, hogy Split, Sibenik és Dubrovnik adja a Trónok harca néhány fontos forgatási helyszínét. Az ország egyik legjobb tulajdonsága, hogy a legtöbb tengerparti nagyváros megtartotta korabeli formáját. Persze vannak modernizált kikötők benzinkúttal, és aligha hiszem, hogy ötszáz évvel ezelőtt lett volna kiépített közvilágítás a szűk utcácskákban, de ezenkívül mind az épületek, az utcák és a kikötők is megőrizték eredeti formájukat.
Hiába, az HBO-nak is spórolnia kell valahogy.Bevallom, sokáig kételkedtem benne, hogy érdekes az, hogy akármelyik forgatási helyszínre elmenjen az ember, megnézze, fotózkodjon néhányat, majd elégedetten konstatálja:
Jéé! Itt forgatták azt a jelenetet, ahol a Daenerys fellógatja a mestereket a keresztre. Awww! De jóóó!
Ilyenkor az ember elkezd nosztalgiázni, és hosszas vitákba bonyolódni arról, hogy ez vagy az a szereplő ekkor meg akkor jól döntött-e, és hogyan alakulhatott volna a sorsa… és akkor rádöbbentem, hogy épp ezt célozzák meg a túrák:
A Tűz és Jég útjai legfőbb célja az, hogy az igazán elkötelezett rajongók, kis létszámba tömörítve, saját komfortzónájukból kilépve (tehát nem a kanapéról az internetet böngészve) kicsit beléphessenek a sorozat világába, mindezt úgy, hogy közben a programokon a sorozatban dolgozó kaszkadőröktől, statisztáktól vagy gyártásvezetőktől – akik szintén rajongók – kapjanak személyes beszámolókat. Így lehet az, hogy több száz kilométerre Budapesttől simán elcsacsog az ember egy horvát idegenvezetővel, hiszen összeköti őket a közös érdeklődés. Ettől lesznek olyan egyediek ezek a túrák.És akkor a fotók
Egy napra átlagosan két-három néhány órás séta és egy-két nagyobb helyszín jut. Az első napon Sibenikben megállva pózerkedtünk egy sort a braavosi Vasbankként funkcionáló templomnál. Tekintve, hogy Horvátország lakossága legalább nyolcvan százalékban vallásosnak mondja magát, igazán nagy vállalás a város részéről, hogy a vezetősége belement, hogy a templom bankként szerepeljen.
Sibenikben sétálni olyan, mintha valami mesevárosban tévedne el az ember. A rusztikus, szűk, sikátorszerű utcák minden négyzetméterére jut valami apró látnivaló.
Split egyik látványossága Diocletianus palotája. A sorozat sikerének köszönhetően már tematikus Trónok harca-sétákat is szerveznek az érdeklődőknek.
Ez a hely szerepel Meereen pincerendszereként, ahol Daenerys sárkányai vannak bezárva.
Kísérőnk, Tomislav, részletesen mindent megmutat. Például azt is, hogy az itt forgatott jelenetek egyikén jól látható, melyik falrészt használták az alkotók.
Split belvárosában a legváratlanabb pillanatban botolhat az ember egy kertbe.
Splittől nem messze, egy régi sóbányában vonultak fel Deanerys makulátlanjai, mielőtt bevették volna Meereent.
Ez az alapkilátás bármelyik szerpentinről.
Ez pedig Klissa vára, a sorozatban szintén Meereen. A hely már csak azért is melegséggel tölti el a magyar ember szívét, mert a Magyar Királyság idején egy ideig a magyar fennhatósága alá tartozott. A törökök néhány alkalommal rendesen nekimentek a várnak, de a magyar várvédők a legtöbb esetben sikeresen visszaverték őket.
A vár is kiveszi a részét a sorozat körüli hype-ból. Nekik egy kedves papírmasé sárkányra tellett csupán, de jól mutatja a horvát turisztika elszántságát, hogy ahol csak lehet, megemlékeznek arról, hogy miért is járunk történelmi helyszínen: itt lógatta fel a keresztre Daenerys a mestereket.
Braavos egyik ikonikus helyszíne. Ide érkezik meg Arya először a szabad városba.
És aki azt gondolja, hogy ez valami műemlékvédelem alatt álló épület, annak gyorsan eláruljuk, hogy ez csak egy a számos part menti lakóegyüttes közül. Csónakparkolóval és a mesterséges szigethez vezető híddal.
A helyiek egy fárasztó munkanap után kiülnek a verandára…
…hogy ilyen látvány mellett beszéljék ki a napjukat.
Egy Splithez közeli nemzeti parkban, Olenna nagyi kedvenc kilátójában is eltölthetünk néhány órát…
…úgy, hogy közben azt nézzük, hol tanult Jaime újra kardot forgatni Bronntól.
Mikor először megláttam Dubrovnikot, azt hittem, tényleg Királyvárba érkeztünk. Mindegyik helyszín közül itt forgatták a legtöbb jelenetet, hiszen Királyvár elég jelentős szerepet játszik a sorozatban. Itt állnak a várfalak és a Hit verebeinek csarnoka, a feketevízi csata, és Cersei szégyenmenete is itt forgott.
Dubrovniki kísérőnk, Iva Emilia Clarke dublőreként dolgozott a forgatásokon, bár szakmáját tekintve eredetileg idegenvezető.
Királyvár falai már több száz éve állnak.
Innen indult el Cersei szégyenmenete. Ez a város egyik nagyobb főterére vezető lépcsősor. A forgatás idejére a környező boltokat és kávézókat közel 100 méter hosszan bezárták.
A dubrovniki kikötő volt a feketevízi csata helyszíne.
Természetesen Dubrovnikban találtunk egy tematikus Trónok harca-üzletet is.
Dubrovnik mellett, Lokrum szigetén forgatták a qarth-i jeleneteket, ahol Daenerys a varázslókkal hesszel egy rövid ideig. Jelenleg egy üzemen kívüli kolostor van a szigeten, ahova 20-30 percenként hajó hozza és viszi a turistákat.
Ugyanitt található még néhány kedves nyuszi…
…számtalan para páva…
…és munkájukat végző újságírók…