Élesen bírálta Iránt az Iszlám Együttműködés Szervezete (OIC) éves tanácskozásának zárónapján. Pénteken kiadott közleményükben az iszlám világ vezetői azzal vádolták Teheránt, hogy továbbra is a terrorizmust támogatja és beavatkozik a közel-keleti térség országainak – például Szíriának és Jemennek – a belügyeibe.
Az 57 tagú szervezet képviselői, köztük mintegy 30 állam- és kormányfő a csúcson globális és regionális problémákat vitattak meg, egyebek mellett az Iszlám Állam (IÁ) és a Boko Haram nigériai csoport jelentette kihívást, valamint a szíriai és jemeni polgárháborúkat és humanitárius vonatkozásaikat.
A kommüniké hangsúlyozta az Irán és más muszlim országok közötti “együttműködő viszony” kialakításának, valamint az erőszaktól vagy az azzal való fenyegetőzéstől való tartózkodásnak a szükségességét. Előző nap Haszan Róháni iráni elnök beszédében arra buzdította az értekezlet résztvevőit, hogy kerüljék a megosztó nyilatkozatokat. “A konferenciának nem kellene olyan üzenetet küldenie, amely az iszlám közösségen belüli ellentétet szítja” – mondta Róháni. Irán szintén tagja az OIC-nek.
Az OIC háromévente rotálódó elnökségi tisztét előző nap átvevő Törökország, valamint Szaúd-Arábia is részt vesz az Egyesült Államok vezette terrorellenes koalícióban, és Bassár el-Aszad szíriai elnök ellenzői. Emiatt Ankara és Rijád éles ellentétbe került a Damaszkuszt támogató, síita Iránnal.
Irán Jemenben a síita húszi mozgalom szövetségese, ami hónapok óta harcol az Abd Rabbó Manszúr Hádi nemzetközileg elismert elnökhöz hű csapatokkal és a Szaúd-Arábia vezette katonai szövetség erőivel. A polgárháborúban 2015 márciusa óta több mint hatezren vesztették életüket. (MTI)