A legutóbbi idők politikai, gazdasági, társadalmi, technológiai változásai új világrendet hoznak létre, jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtök délelőtt az Euro-atlanti Integrációért és Demokráciáért Alapítvány által szervezett első budapesti biztonságpolitikai konferencián.
A politikus szerint a fenyegetések megváltoztak, sokrétűbbé váltak, kiszámíthatatlanabbá téve a biztonságpolitikai környezetet.
A miniszter arra is kitért, kérdéses, hogy az új világrend alakulása lezárult vagy még folyamatban van, de ennek a folyamatnak is lesznek nyertesei és vesztesei, és Magyarország természetesen az előbbiek közé szeretne bekerülni.
Magyarország álláspontja szerint az illegális migráció növeli a terrorfenyegetettség szintjét, rontja a mindennapi közbiztonsági helyzetet – mondta. Hangoztatta: nem azt állítja, hogy a migráció egyenlő lenne a terrorizmussal, de ha naponta ezrek érkeznek az EU területére nagyrészt ellenőrzés nélkül, az növeli a terrorfenyegetettséget.
A külügyminiszter úgy vélte, az EU legfontosabb feladata ezért a tömeges bevándorlás megállítása. Ehhez két dologra van szükség: Európa déli védtelenségének megszüntetésére, hatékony határellenőrzésre és a migrációs válság kiváltó okainak megszüntetésére. Ez utóbbi elsősorban a szíriai konfliktus rendezését jelenti, amihez a transzatlanti közösség és Oroszország megállapodása kell.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: az EU és a schengeni övezet déli határa jelenleg védtelen. Mint mondta, nem kritizál egyetlen EU-tagállamot sem, Görögországot sem, tudják, milyen erőfeszítéseket kell tenni a határok megvédéséért Magyarországon is, a görög határok megvédése pedig sokkal nehezebb. Ezért van szükség közös erőfeszítésekre – mutatott rá, üdvözölve Macedónia eddigi erőfeszítéseit.
A tárcavezető arra is kitért, hogy a visegrádi együttműködés most talán fontosabb, mint valaha, és a V4 egységesebb, mint valaha. A magyar határok védelmében is a visegrádi partnerek segítettek, ami bizonyítja a közös megoldások jelentőségét – vélekedett. Kiemelte: a közös megoldások fontosak a migrációs válság rendezésében, de erről nemcsak beszélni kell, hanem tenni is kell érte.
A tanácskozáson elmondott beszéde után Szijjártó Péter újságíróknak elmondta: a NATO varsói csúcstalálkozójának résztvevőire nagyon komoly munka vár, ráadásul jó lenne, ha nemcsak az aktuális ügyekkel foglalkoznának, hanem stratégiai módon előre is tekintenének.
A NATO bővítésének kérdését végre komolyan kellene venni, és Montenegró csatlakozási folyamatának beteljesítésén túl nyitva kellene hagyni az ajtót más országok, például Macedónia és Grúzia számára – közölte. Hozzáfűzte: ha a bővítési folyamatot nem viszi tovább a NATO, akkor az a szövetség hitelességét is jelentősen csorbíthatja.
Az EU nem egymás zsarolásáról szól
Az Európai Unió nem egymás zsarolásáról szól, ez rendkívül európaiatlan magatartás – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.
Szijjártó Péter egy biztonságpolitikai konferencián mondott beszédét követően újságíróknak úgy nyilatkozott: a közös szabályokat be kellene tartani. Mint ahogy Magyarország betartja a közös szabályokat, jó lenne, ha Görögország is ezt tenné – közölte.
Mint mondta, a schengeni előírások világosan rendelkeznek arról, hogy milyen kötelezettségei vannak azoknak az országoknak, amelyek a schengeni külső határok mentén találhatók.
Jó lenne, ha Görögország megfelelne a schengeni közös szabályoknak és nem zsarolná a többieket.
A miniszter arra reagált, hogy Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök az athéni parlamentben szerdán azt mondta: Görögország mindaddig blokkolni fogja az Európai Unió politikai megállapodásait, amíg a menekültek igazságosabb elosztásáról szóló megegyezést végre nem hajtják a tagállamok. A görög kormányfő emellett a menekültpolitika ügyében hozott megállapodások azonnali betartására szólította fel az európai uniós kormányokat.
“Athén nem fogja elfogadni, hogy vannak államok, amelyek egyetlen menekültet sem fogadnak be, de cserébe kerítéseket építenek” – hangsúlyozta Ciprasz.
(MTI)