Tudomány

Kilöktek egy óriásbolygót a Naprendszerből

Amerikai asztrofizikusok komputeres szimulációk alapján még 2011-ben vetették fel annak a lehetőségét, hogy a Naprendszer születésekor a Jupiter, a Szaturnusz, az Uránusz és a Neptunusz mellett lehetett még egy ötödik gázóriás. Ám ha létezett egy ilyen bolygó, hová tűnhetett, mi lehetett a sorsa? A kutatók évek óta feltételezik, hogy a tettes a Szaturnusz vagy a Jupiter lehetett – olvasható a PhysOrg hírportálon.

“Elemzéseink során Jupiter került gyanúba” – hangsúlyozta Ryan Cloutier, a Torontói Egyetem kutatója, a témában írt tanulmány első szerzője. A bolygók “száműzetésére” akkor kerül sor, amikor két égitest túl közel kerül egymáshoz, és ennek hatására az egyik planéta olyannyira felgyorsul, hogy leküzdi a naprendszer központi csillagának hatalmas gravitációs erejét.

A korábbi elemzések során a tudósok nem vették a figyelembe, hogy az “erőszakos” kozmikus esemény miként hathatott a potenciális elkövetők (Szaturnusz és Jupiter) ismert holdjaira, a kis égitestek pályájára. E koncepcióból kiindulva Ryan Cloutier és kollégái a holdakat és pályáikat kezdték vizsgálni.

Végül arra a következtetésre jutottak, hogy kizárólag a Jupiter lehetett a tettes, amely képes volt úgy kilökni vetélytársát, hogy egyúttal megtartotta jelenlegi pályáján egyik holdját, a Kallisztót. A Szaturnusznak viszont aligha sikerült volna a “csel”, mivel az akció során egyik kísérője, a Iapetus pályája rendkívül instabillá válhatott volna. Így ma aligha keringene jelenlegi pályáján.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik